Yemekten Sonra Sol Kaburga Altında Ağrı

Yemekten Sonra Sol Kaburga Altında Ağrı
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.637 kez okundu.

Yemek yedikten sonra sol kaburga altındaki ağrı, sizin için çok tanıdık ve sinir bozucu bir senaryo olabilir. Belki de sol göğüs kafesinin alt tarafındaki ağrı yüzünden birçok kez lezzetli bir yemeği bitirememiş olabilirsiniz. sol kaburga altında ağrı ve yanma bazen birlikte görülür.

Bu durumun etkili bir şekilde tedavi edilmesi için altta yatan sebebi anlamak önemlidir. Kişinin yaşam tarzında yapılacak doğru değişiklikler sayesinde yemekten sonra sol kaburga ağrısı hızla iyileştirilebilir.

Bu ağrının, kırık kaburga kemikleri veya inme belirtileri gibi birçok potansiyel nedeni olsa da, başlıcaları; reflü (mide ekşimesi), hazımsızlık, ülser, alerjik reaksiyon ve gastrit dahil olmak üzere birçok gastrointestinal rahatsızlık nedeniyle karşımıza çıkar.

Sol Kaburga Altındaki Ağrının Nedenleri

Şimdi sol kaburga altında görülen ağrı ve yanma için en yaygın nedenleri ve bunları çözümleri görelim.

1. Reflü (Mide Ekşimesi)

Mide ekşimesi olarak da bilinen reflü, göğüs kafesinde ve göğsünüzde, yemekten sonra ortaya çıkan yanma hissi olarakgörülür. Mide ekşimesi, mide asitleri ile birleşmiş ve midenizi zorlayan besinlerden kaynaklanabilir.

Mide ekşimesi alt özofageal sfinkterin bir bozukluğundan kaynaklanabilir. Özofageal sfinkter mideye ulaşmış besinlerin ve mide asidinin geri gelmesini önleyen tek yönlü bir kastır.

Göğüste veya sol yan kaburga altındaki ağrı, diyetinizi değiştirerek veya ilaç kullanarak tedavi edilebilir. Aşırı beslenme reflü için en basit tetikleyicidir, bu nedenle porsiyon boyutunuzu küçültmek faydalı olabilir.

2. Hazımsızlık

Hazımsızlık, insanlarda kaburgalarının altında rahatsızlık ve sağ ya da sol taraflarda ağrı hissetmelerinin çok yaygın bir nedenidir. Hazımsızlık ile birlikte yanma hissi ve üst karında şişkinlik gözlenebilir.

Hazımsızlık çok hızlı yemek, düzensiz diyet veya sigara içmekten kaynaklanabilir. Diğer nedenler arasında, safra taşları veya bağırsaklarınızdaki tıkanıklıklar gibi sağlık sorunları sayılabilir.

Hazımsızlık için, diyetinizi değiştirmek ve stresi yönetmek etkili olacaktır.

3. Peptik ülserler

Sindirim sisteminizin iç yüzeyindeki ağrı ve rahatsızlık, peptik ülser olarak bilinir. Bunlar ayrıca midenizin içinde meydana gelen mide ülserleri ve ince bağırsağınızın iç kısmında meydana gelen duodenal ülserler olarak ayrılır.

Ülserlere bakteriler, düzenli ağrı kesici ilaçları ve diğer ilaçların kullanımı neden olur. Zollinger-Ellison Sendromu yaşayan hastalarda da aşırı asit üretimi ülsere neden olur.

Baharatlı yiyeceklerin ülsere neden olduğu konusu yaygın bir yanlış anlamadır. Ülserin daha acı verici olmasına neden olurlar ancak bir sebep değildirler.

Ülserin semptomları orta veya üst midede yani göğüs kafesi altında sol tarafta ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Şişkinlik, bulantı veya kusma, mide ekşimesi ile birlikte gözlenebilir. Mide asidi genellikle ağrının daha da kötüleşmesine neden olur, ancak ülserlerin % 75’inin asemptomatik olduğunu belirtmek gerekir. Yani herhangi bir belirti göstermez.

Ülserin iyileşmesini sağlamak için asidi azaltan proton pompa inhibitörlerini (PPI) alarak tedavi sağlayabilirsiniz. Bakteriyel bir enfeksiyon geçiriyorsanız, doktorunuz tarafından antibiyotikler reçete edilebilir.

4. Şiddetli Alerjik Reaksiyon (Anaflaksi)

Yemek edikten sonra sol göğüs kafesinin altındaki keskin bir ağrı, anafilaksi olarak da bilinen alerjik reaksiyondan da kaynaklanabilir. Alerjik reaksiyonun diğer semptomları arasında; solunum güçlüğü, kusma, deri tahrişi, artmış kalp atım hızı, kaşıntı, hırıltı ve kan basıncındaki düşme gözlenebilir. Alerji riskini azaltmanın en iyi yolu alerjinize neden olabilecek şeylerden kaçınmaktır.

5. Gastrit

Mide iç duvarının iltihaplanması olan gastritin pek çok nedeni vardır. Gastrit belirtileri; kaburga altında batma, yanma hissi, hazımsızlık, bulantı ve kusmayı içerir.

Çoğu zaman, mide ülserine neden olan aynı bakteriler, alkol, ağrı kesiciler, gazlı içecekler ve bazı gıdalar gastrit nedeni olabilir. Sindirilmesi zor olan yağlı veya baharatlı yiyecekler de gastrit hastaları için sakıncalıdır.

Diğer bir bölgesel ağrı araştırna konumuz olan; Boynun Sol Tarafında Ağrı Nedenleri başlıklı yazımızdan, sol boyun ağrısının altında yatan sebepleri detaylı olarak inceleyebilir, kendi ağrınızın belirtilriyle kıyaslayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git