Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler

Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 420 kez okundu.

Cildimizin yaşlanmasını geciktiren ve daha canlı görünmesini sağlayan, adeta içerisinde gençlik sırrı saklayan yiyecekler listesini sizin için derledik. Yazımızın devamında bulunan bu besinler, deri altı hücrelerini besleyerek cildin yenilenmesine büyük ölçüde katkıda bulunuyor. Yaşlanma karşıtı yiyecekler için anti aging yiyecekler ismi de kullanılmaktadır.

Anti Aging İçeren Besinler

Zeytinyağı: Zeytinyağı, tarih boyunca yaşlanma karşıtı ve gençlik iksiri olarak bilinmektedir. Katı yağ yerine, çok daha sağlıklı olan zeytinyağı tercih etmek, hücrelerinizin yenilenmesini sağlar. Doğal zeytinyağı, içeriğindeki doymamış yağ asitleri, vitamin ve antioksidanlar sayesinde, kırışıklıklar karşısında oldukça güçlü bir savaşçıdır. Ayrıca zeytinyağını ellerinize ve yüzünüze sürerek cildinizi besleyebilir ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlayabilirsiniz. Böylece mevcut kırışıklıkların görünümünü azaltarak, yeni kırışıklık oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak içerisindeki antioksidanlar ve çeşitli maddeler sayesinde, kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Cildin daha canlı, sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Ayrıca bağışıklık güçlendirici ve enerji verici etkisi bulunan oldukça faydalı bir bitkidir.

Balık: Dışarıdan almamız gereken yani temel yağ asitlerini içeren bir besindir. Vücut hücreleri üzerinde anti-aging (yaşlanmayı yavaşlatan) etkisi vardır.

Yeşil çay: İçerdiği hücre koruyucu ve yenileyici maddeler sayesinde, hücrelerin yaşlanmasını inanılmaz derecede yavaşlatır. Cildinizin genç, canlı ve parlak görünmesini sağlar. Yeşil çayı, demleyerek tüketebileceğiniz gibi, demlenmiş suyu pamuk yardımıyla cildinize uygulayarak da hücrelerinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili İçerik: Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Elma: Kandaki şeker ve insülin oranının fazla olması, vücudu yorarak hücrelerin yıpranmasına ve yaşlanmasına neden olur. Elma, kan şekerindeki dalgalanmaları engelleyen ve insülin dengesini sağlayan bir yiyecektir. Bu nedenle, elma tüketmek cilt hücreleri için oldukça faydalıdır.

Ayrıca Bakınız: Elmanın En Güçlü 10 Faydası

Yeşil Sebzeler: Yeşil sebzeler içerdikleri C vitamini sayesinde, cildin daha genç, canlı ve esnek olmasına yardımcı olurlar. Genç kalmak istiyorsanızh er gün mutlaka brokoli, maydanoz, ıspanak, lahana gibi yeşil sebzeler tüketmeye özen göstermenizde fayda var. Yeşil sebzeleri uzun süre pişirmek, vitamin ve antioksidan içeriğinin zarar görmesine ve sebzenin besleyici içeriğinin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle, yeşil sebzeleri mümkün olduğunca az pişmiş veya çiğ olarak tüketmeye çalışın.

Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt ve peynirin içerisinde bulunan kalsiyum, kemiklerinizin ve dişlerinizin güçlü olmasını sağlar. Düzenli olarak süt ürünleri tüketmek, diş çürüklerini geciktirir ve kemik erimesinden korur. Ayrıca kalsiyum, omurganızın daha sağlam olmasını sağlar. Böylece yaşınız ilerlese bile, dik bir duruşa sahip olursunuz ve ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi oluşma ihtimali azalır. Üstelik süt ürünlerinin içerisinde, hücrelerin yenilenmesini sağlayan oldukça etkili maddeler bulunur.  Süt ürünleri bağışıklık sistemini güçlendirerek, daha dayanıklı ve enerjik olmanızı sağlar.

Yaşlanma karşıtı araştırma konularımızdan olan; Kırışıklıkları Gizleme Yolları başlıklı yazımızdan, çeşitli cilt bakım ve makyaj teknikleriyle kırışıklıkları gizlemenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git