Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 433 kez okundu.

Yaşam koşulları, çevresel faktörler ve daha birçok etken depresyona zemin hazırlayabilir. Hayat koşullarının her geçen gün ağırlaştığı günümüzde, çağın en büyük hastalığı olarak gösterilen depresyonla mücadele etmek için uzmanlar dengeli beslenmenin önemini her defasında vurgulamaktalar. Bu yazıda depresyona iyi gelen yiyecekler üzerinde duracağız.

Depresyonun en önemli nedenlerinden biri; kilo vermek için yapılan şok diyetlerdir. Bu yanlış diyet uygulamaları, vücudun enerjisini düşürerek; halsizlik, sinir ve strese neden olur. Diyet yapanlar; beslenme programlarında yağsız protein kaynakları, kepekli tahıllar, taze meyve ve sebzeler ve balık gibi enerji veren ve aynı zamanda zihni açan yiyeceklere de mutlaka yer vermeliler.

Depresyon tedavisinde alınan ilaçlar ve uygulanan terapilerin yanı sıra, beslenme faktörünün de üzerinde durulması gerekir. Depresyona iyi gelen yiyecekler ile beslenmek, aynı zamanda kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar.

Depresyon İçin Doğru Beslenme Önerileri

Aşağıdaki besin grupları depresyondan çıkmanıza yardımcı olabilir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler; A, C, E, K vitaminleri ve mineral kaynağı yiyeceklerdir. Yapılan araştırmalar, ağır depresyon vakalarının beyin iltihabı ile bağlantılı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Yeşil yapraklı sebzeler beyne iyi gelir ve iltihaplanmayı önleyen bazı bileşenler içerirler.

Ispanak, pazı, marul, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler ile beslenmeyi ihmal etmeyerek; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin maddelerini sağlayabilirsiniz. Yeşil fasulye, soğan, mantar, çilek gibi yiyecekler de kanser karşıtı ve bağışıklık güçlendirici yiyeceklerdir. Bu gıdalar, normal hücrelerin kanserli hücrelere dönüşümünü önlemeye yardımcı olurlar.

Ceviz

Ceviz; omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir bitkisel besindir. Yapılan çeşitli araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını desteklediği ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

İngiltere’de yapılan bir biyolojik araştırmada, yağ asitlerinin insan beyninde kritik rol oynadığı gözlenmiştir. Omega 3 yağ asitleri, birçok psikiyatrik rahatsızlık üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Avokado

Avokado, beynin düzgün çalışması için gerekli olan yağları içeren güçlü yiyeceklerden biridir. Bir adet avokadonun içerdiği kalorinin dörtte üçünde, çoğunlukla oleik asit biçiminde bulunan tekli doymamış yağlar bulunur. Bir tane avokado içerisinde; 4 gram protein, K vitamini, B vitaminleri (B9, B6 ve B5), C vitamini ve E vitamini vardır.

Şeker oranı düşük ve lif oranı yüksek bir meyve olan avokado, aynı zamanda depresyona iyi gelen tropikal bir besin kaynağıdır.

Çilek

Yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi kırmızı renkli orman meyvelerinde yüksek oranda antioksidan bulunur. Sabahları bir miktar çilek veya diğer koyu kırmızı renkli orman meyvelerinden yiyerek,  güne enerjik başlayabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmada, iki yıl boyunca depresyon hastaları antioksidanlar açısından zengin yiyeceklerle beslenmiştir. İki yılın sonunda ise, bu hastaların plasebo ve depresyon gibi ruh sağlığı bozukluklarında önemli ölçüde iyileşme görülmüştür. Antioksidan kaynağı yiyeceklerin depresyona meyilli ruh hali üzerinde de iyileştirici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu yiyecekler adeta birer DNA tamircisidir. Kanser ve depresyona yakalanma riskini düşürdükleri ve hücreleri tamir ettikleri bilinmektedir.

Mantar

Akıl sağlığına iyi gelen yiyeceklerden biri de mantardır. Beslenme uzmanlarının bu kanıya ulaşmasının iki sebebi vardır. İlki, düşük kan şekeri seviyesini yükseltmeye yardımcı olması ve ikincisi de insülin direncini önlemesidir.

Mantar, ruh sağlığına iyi gelen bir yiyecektir. Aynı zamanda, bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteriler üzerinde probiyotikler gibi çalışarak, bağırsak sağlığını korur.

Soğan

Ruh sağlığına iyi gelen yiyecekler listesinde genellikle soğan bulunmaz. Ancak soğan ve sarımsak gibi besinler, sindirim sistemi ile ilişkili kanser riskini önlemeye yardımcı olurlar. Bu yiyecekler aynı zamanda kanser karşıtı olarak bilinen yüksek konsantrasyonlarda anti-inflamatuar flavonoid antioksidanlar içerirler.

Eğer sindirim sistemi ve beyin arasındaki ilişkiyi göz önüne alırsak, bağırsak kanserini engelleyen yiyeceklerin ruh hali üzerinde de önemli bir yarar sağladığı sonucuna varabiliriz.

Domates

Domates, depresyonla mücadelede etmemize yardımcı olan folik asit ve alfa-lipoik asitler içerir. Psikiyatri ve Nöroloji alanındaki çalışmalarda, depresyon hastalarının büyük çoğunluğunda folik asit eksiliği gözlenmiştir. Depresyon hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda da bu hastaların üçte birinde folik asit eksikliğine rastlanmıştır.

Folik asit eksikliği,  vücudun mutluluk sağlayan dopamin ve norepinefrin üretimini engelleyebilir.

Fasulye

Fasulye, kalp sağlığına iyi gelen bir yiyecektir. Aynı zamanda kişiye mutluluk verir. Bunun altında yatan neden; kilo vermeyi hızlandırması ve diyabet karşıtı bir gıda olmasıdır. Vücudun kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve ruh halini iyileştirerek, depresyona iyi gelir.

Fasulye aynı zamanda çok iyi bir bitkisel protein alternatifidir.

Tohumlar

Birkaç avuç ayçiçeği tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu, chia tohumu gibi bitkisel besinleri yemek;  hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Bu yağlı tohumların içerdiği omega 3 yağ asitleri, depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Tohumlar sadece depresyona karşı koymaz, aynı zamanda daha sağlıklı yaşamanıza da olanak sağlar.

Elma

Elma ve çilek gibi meyveler;  hücresel düzeyde oksidasyon hasarını onarmaya ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerirler. Ayrıca, elmada kan şekeri dalgalanmalarını dengeleyen çözünür lifler bulunmaktadır. Kan şekerinin dengede olması, ruh sağlığı üzerinde çok önemli bir etkendir.

Günde bir adet elma yiyerek, kan şekerinizin normal seviyelerde kalmasına yardımcı olabilir ve depresyona karşı vücudunuzun direnç kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git