Tavada Somon Tarifi

Tavada Somon Tarifi
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 270 kez okundu.

Somon balığı; omega-3 ve yağ asitleri bakımından zengindir. Alzheimer hastalığı riskini azaltır ve yaşlı kişilerde görme kayıplarını önler. Civa oranı düşük bir balıktır.

Ülkemizde somon balığı yemekleri son yıllarda ev hanımlarının ilgisini çekmeye başlamıştır. Ülkemizde yeni yeni sofralara giren somon balığını sizler de sevdiklerinize pişirebilirsiniz. Bu yazıda tavada somon tarifi vereceğiz.

Tavada Somon Malzemeleri

Tavada somon yapabilmek için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekildedir:

  • Kişi başına bir adet somon fileto
  • Mısır unu
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Tavada Somon Hazırlanışı

Fileto halindeki somon balıklarını sudan geçirdikten sonra, süzgü içerisine alın. Somon çok yağlı bir balık olduğundan, suyu tamamen süzülünce tavaya koymaya özen gösterin. Suyu süzülen somon filetoların iki taraflarını da tuzlayın. Sonrasında iki tarafını birden mısır ununa bulayın. Teflon tava içerisine iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı koyun. Zeytinyağı tava içerisinde ısınmaya başlayınca, somonları tavaya yerleştirin. Somon pişerken bir miktar yağ salmaktadır.

Turuncu bir rengi olan somon, kısa süre sonra tavada yavruağzı rengini alır. İki tarafını da üçer dakika pişirerek, somon filetoları servis tabağına yerleştirebilirsiniz. Yanına yeşillik salatası ve sebze kızartmaları çok yakışmaktadır. Patates kızartması ve limon dilimleri ile de servis edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git