Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?
1 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 405 kez okundu.

Ayakkabılarda hoş olmayan koku, birçok insan için sinir bozucu bir sorundur. Bazı günler ayaklarımız neredeyse bütün gün boyunca ayakkabıların içerisinde kalabiliyor.

Bu durumda “koku” kelimesi ile tam anlamıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu da ne yazık ki hiç olumlu bir durum değildir. Buna ek olarak, sağlık açısından da ciddi riskler teşkil etmektedir. Ayaklar uzun süre ayakkabının içerisinde kaldığında, sadece koku oluşturmayacağı gibi bakteri ve mantarlar gibi ciddi enfeksiyonlara da zemin oluşturması mümkündür.

Peki, böylesine sinsi bakterilerin ayaklarımızda oluşmasını engellemek mümkün müdür? Elbette, bu sağlık sorununu engellemenin ve yenmenin birçok yolu vardır. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir konusunu makalemizden ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri

Sorunun çözümüne başlamadan önce mutlaka nereden kaynaklandığını bulmalısınız. Sonuçta, kaynağını bildiğimiz bir sorun ile başa çıkmak çok daha kolaydır.

Ayakkabı kokusuna neden olan birçok faktör vardır. Kokuyu oluşturan başlıca nedenlerden birisi kalitesiz ayakkabılardır. Bu nedenle ayakkabı seçimi konusunda dikkatli davranmalı ve mevsime uygun ayakkabılar almaya özen gösterilmelidir.

Kalitesiz bir malzemeden üretilen ayakkabıların üzerine bir de kendi ayak kokunuz ile karışması, dayanılması ve giderilmesi oldukça zor olan kötü kokuların oluşmasına yol açabilir.

Ayağın hava ile temasını engelleyen ayakkabılar ayakta aşırı terlemeye sebep olur. Bu sıkça rastlanılan sorunlardan biridir.

Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Yolları

Ayakkabılarda oluşan kötü kokuyu doğal bir şekilde gidermek için, kullandığınız malzemenin kokuya neden olan bakterileri yok eden özelliği olması gerekmektedir.

Ayakkabı içerisindeki kötü kokuyu ve ayağınızın terlemesini engellemek için aşağıda paylaştığımız etkili doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Lavanta ve Ada Çayı

Evinizde her zaman bulundurmanızı önerdiğimiz bu ikili, koku giderme konusunda oldukça başarılıdır. Yapmanız gereken tek şey, birkaç lavanta filizi ve ada çayı yaprağını ayakkabıların içerisine yerleştirmektir. Sonrasında ayakkabıları balkonunuza veya hava alabileceği bir ortama çıkartın. Böylece temiz hava sayesinde ayakkabının içerisindeki bakteriler yok olacaktır. ayakkabıların temiz havada sabaha kadar bekletilmesi yeterlidir. Bu yöntemi uyguladığınızda, sabah ayakkabılarınızı yenilenmiş bir şekilde bulup, gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, dezenfektan özelliği olan yağlar arasında en etkili olanıdır. Bu yağın sağlanması da çok basittir. Aktarlardan ve eczanelerden ucuza mal edebileceğiniz çay ağacı yağı, bakterilerin ve kötü kokuların yok edilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca ellerimizdeki bakterilerden kurtulmanız için bir el jeli olarak da kullanabilirsiniz. Uygulanışı oldukça basittir. Yapacağınız tek şey, ayakkabının iç tabanına birkaç damla damlatmaktır. Böylelikle ayakkabı içerisindeki bakteriler ölür ve kötü koku ortadan kalkar.

Portakal, Limon ve Greyfurt

Bu çözüm yöntemi de, birçoğumuz tarafından tercih edilen etkili yöntemlerden biridir. Bu nedenle portakal, limon ve greyfurt kabuklarını çöpe atmamanızı öneririz. Bu kabuklar kötü kukuların giderilmesi anlamında mucizevi bir şekilde etkilidir. Kabukları gece yatmadan önce ayakkabınızın içerisine yerleştirmeniz yeterlidir. Sabaha kadar ayakkabı içinde bekleyen kabuklar sayesinde kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Talk Pudrası

Talk pudrası nemi hapseden özelliği sayesinde kötü kokuları kolayca yok etmenizi sağlar. Gece yatmadan önce ayakkabılarınızın içine bir miktar talk pudrası koyup, sabaha kadar bekletmeniz durumunda ayakkabınızı bakterilerden arınmış ve temiz bir koku oluşturmasını sağlamış olursunuz.

Sodyum Bikarbonat

Birçok ev hanımının ev temizliği konusunda faydalandığı kimyasal bir elementtir. Bu element lekeleri çıkartma ve talk pudrasındaki gibi nemi hapsetme özelliğine sahiptir. Bu nedenle ayakkabılardaki kötü kokuyu atmanızı sağlayan en etkili çözümlerden biridir.

Ayakkabınızın iç tabanına bir yemek kaşığı sodyum bikarbonat koymanız yeterli olacaktır. Gece boyunca hava alabileceği bir ortamda bekletin. Sabah olduğunda yenilenmiş bir kokuya kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Ayakkabı Kokusunu Engellemek İçin Pratik Bilgiler

Ayakkabılarınızı belli aralıklarla değiştirmeye özen gösterin ve bu şekilde diğer ayakkabılarınızı havalandırın. Her gün kapalı tarzda ayakkabılar giymeyin. Bunu uygulamanız, sağlığınız için büyük ölçüde öneme sahiptir. Ayakkabılar sürekli kötü kokuya sebep olur. Bu nedenle ayakkabılarımızı ve ayaklarımızı daima temiz tutmalıyız.

Ayakkabıların dış yüzeyini bir fırça yardımı ile sürekli temizleyin. İç kısım için deterjanlı bir bez kullanabilirsiniz. Bu sayede nemin ve lekelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayağınız ayakkabı içerisinde aşırı şekilde terliyorsa, bebek pudrası da bu konuda işe yarayan bir yöntemdir. Ayaklarınızın gün boyunca kokmamasına ve ferah kalmasına yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git