Sağ Kaburga Altında ve Sırtta Ağrı

Sağ Kaburga Altında ve Sırtta Ağrı
31 Ağustos 2019 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Sağ kaburga altında ağrı çok yaygın bir şikayettir. Sırtta da kendini gösteren bu ağrı bazen dayanılmaz olur. Şikayeti yaşayan insanlar da sağ kaburga altında hangi organ dahi var bilmedikleri için bu sancının kaynağını da tam bilmezler. Bu yazıda size geniş çaplı bilgi vermeye çalışacağız.

Önce bu ağrının olası nedenleri üzerinde duralım. Ardından bilmemiz gerekenleri paylaşalım.

İlgili yazı: Sağ göğüs altında ağrı

Sağ Kaburga Altındaki Ağrının Olası Nedenleri

Bunu bilmek için önce sağ kaburga altında hangi organlar var bunlara bakalım: Sağ kaburganın altında akciğerin sağ lobu, karaciğer, sağ böbrek, kalın bağırsağın bir bölümü ve safra kesesi bulunur.

Doğal olarak bu organlarla ilgili bir sıkıntı olduğunda sağ kaburga altında ağrı hissetmeniz olasıdır. Hatta bu ağrı bazen sırta vuran ağrı şeklinde kendini gösterir.

1. Gaz Sıkışması

Sağ kaburga altında ağrının en olası nedenidir. Çok yemek yendiğinde ya da sindirilmesi uzun süren bir besin tüketildiğinde gaz sıkışması daha yaygın olarak ortaya çıkar.

Bunun dışında kısa veya uzun süreli kabızlık, tuvalete çıkmama gibi durumlar da gaz sıkışmasına neden olmaktadır. Ya da bunların ötesinde herhangi bir sindirim sistemi problemi de buna neden olabilir.

2. Safra veya Böbrek Taşı

Yine safra kesesi taşı ya da sağ  böbrek taşı kaburga altında hissedilen ağrının nedeni olabilir. Yine sırtta ağrı için de bu durum olası bir nedendir.

Böbrek taşı veya safra kesesi taşı doktor kontrolü olmadan fark edilmesi güç durumlardır. İleri safhalarında taş düşürme gerçekleşirse idrar kanalında ağrıya neden olur. Ancak ileri safhasına kadar fark edilmeyebilir.

Bu tür taş birikmeleri daha ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir.

3. Akciğer Problemleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi akciğerin sağ kısmı sağ kaburga altında bulunur. Bu nedenle akciğerle ilgili sorunlar kaburga altı ağrısına neden olabilir.

Akciğer zarı iltihabı, virütik ve enfektif akciğer rahatsızlıkları, tüberküloz, nömatoraks, zatüre gibi rahatsızlıklarınız varsa yine kaburga altı ağrısı şeklinde hissedebilirsiniz.

Akciğer rahatsızlıkları ciddi rahatsızlıklardır ve önlem alınması gerekir.

4. Karaciğer Problemleri

Karaciğer en büyük iç organımızdır ve sağ kaburga altının önemli bir bölümünü oluşturur. Karaciğer rahatsızlıkları da yine insan hayatını tehdit eden önemli rahatsızlıklardır. Bunlardan en önemlileri şöyle sıralanabilir:

 • Hepatit
 • Karaciğer iltihabı
 • Karaciğere giren bakteri, virüs ve mantar kaynaklı rahatsızlıklar
 • Karaciğer yağlanması
 • Siroz
 • Karaciğerde meydana gelen kistler

Bu rahatsızlıkların tamamı ciddi rahatsızlıklardır. Karaciğer vücudumuzda birçok metabolik faaliyeti düzenler. Bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat etmek gerekir.

5. Olası Diğer Nedenler

Sağ kaburga altı ve sırt ağrısının başka da birçok nedeni olabilir. Bunlardan olası olan bazılarına değinelim.

 • Hamilelikle birlikte meydana gelen rahim büyümesi
 • Yorucu egzersizler (koşu, yüzme vs.)
 • Fazla miktarda su tüketimiyle sindirim kanalının aşırı dolması
 • Sırta alınan fiziksel darbeler
 • Kaburga kırığı ya da incinmesi
 • Bel ve sırt incinmeleri
 • Pankreas iltihaplanması
 • Mide fıtığı
 • Kolik
 • Gastrit
 • Reflü
 • Dış gebelik
 • Kanserler

Bazı durumlarda sağ kaburga altında şişlik de görülebilir.

Sırtta Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrıları geçirmenin çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en basiti ve bilineni ağrı kesici almaktır. Ancak ağrı kesicilerden hiçbiri ortaya çıkan sorunu ortadan kaldırmaz. Sadece ağrıyı hissetmemenize neden olur.

Ağrı, vücudun önlem almak için bize uyarı vermesidir. Bu uyarıyı ortadan kaldırmak sizi rahatlatır ancak sorunu çözmek.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Eğer ağrınız kısa süreli bir ağrı ise sıcak uygulamak fayda sağlayabilir. Yürüyüş yapmak yine gaz sıkışmasına iyi gelmektedir.

Bunun dışında dinlenmek, stresten uzaklaşmak, kabızlık giderici bitkisel çay tüketmek, sağlıklı beslenmek kaburga altı ağrısı için alınabilecek önlemler arasındadır.

Eğer darbe alınmışsa bu durumda yapmanız gereken tek yol doktora başvurmaktır.

Doktora Başvurmak

Eğer ağrı için daha büyük bir şeyden şüpheleniyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Hatta bazen şüphelenmesiniz de ilke olarak uzmana danışmak daha faydalıdır.

Sizin söylediğiniz şikayetlere göre doktor teşhis koyar ve buna göre bir tedavi yöntemi izleyebilir. Ağrının altında yatan neden tespit edildikten sonra ciddi bir rahatsızlık değilse ağrı kesici verilebilir.

Bunun dışında sindirim sistemi, akciğer, karaciğer, safra ile ilgili başka sıkıntılar varsa bunlar için de çözüm üretebilir.

Bazen hastalar küçük bir şikayetle hastaneye başvururlar ve işin sonu cerrahi müdahaleye kadar gidebilir. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Bu tür ağrıların nedenleri de çoğu zaman basittir. Eğer basit değilse dahi doktor kontrolünde olmak en iyi çözümdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git