Enerji Veren Doğal Gıdalar

Enerji Veren Doğal Gıdalar
6 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Günümüzde insanlar enerji ihtiyaçlarını mutlaka karşılamalıdırlar. Eğer enerji ihtiyaçları karşılanmazsa kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Ayrıca, vücutta yeteri miktarda enerji bulunmaz ise çeşitli hastalıklar da beraberinde gelebilmektedir. Bazı durumlarda enerji ihtiyaçları fiziksel olarak karşılanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, günlük olarak düzenli egzersiz yapmak, fiziksel olarak gün içerisinde dinamik, enerjik kalabileceğiniz aktevitelerdendir. Bu yüzden fiziksel olarak enerji alımına da dikkat edilmelidir.

Bunun yanı sıra stresten uzak kalmak da enerjimizi dengeli tutacaktır. Ancak her ne kadar fiziksel olarak enerji alıyor olsak da, gıda bazında da enerjimizi karşılayacak besinlere yönelmeliyiz. Günde 3 – 4 öğün yemek yiyor olabilirsiniz ancak enerji veren gıdalar ile beslenmezseniz yediğiniz yiyecek vücudunuzun çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyorken enerji ihtiyacınızı karşılayamamaktadır.

Faydalı Enerji Veren Gıdalar Listesi

Enerji veren gıdalar olarak yaban mersini en çok tercih edebileceğimiz besinler arasındadır. Yaban merisini özellikle de Anadolu bölgesinde ilaç olarak kullanılmakta olan oldukça faydalı bir bitkidir. İnsanların yaşlanma etkilerini oldukça azaltır. Buna ek olarak da, içerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudumuza enerji vermektedir.

Midye içerisinde barındırdığı aşırı çinko ve demir miktarı ile metabolizma için son derece faydalı bir yiyecektir. Ayrıca, B-12 vitamini oldukça yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Midyeyi takiben muz özellikle de insanların kan şekerinin düşmesine engel olmakta ve kan şekerini dengelemektedir. İçeriğinde ise son derece yüksek oranlarda lif bulunmaktadır. Ayrıca vücudumuzda biriken ve atılması gereken bütün toksinleri de vücudumuzdan atar. Muz oldukça kaliteli bir enerji veren besin olarak tavsiye edilir. Vücuda enerji vermekte olan birçok meyve vardır. Ancak muz aralarında en yüksek kalori değerine sahip olan gıda olarak bilinmektedir.

Tatlı Patates C,E, B6 Vitaminlerine ve Life Sahip!

Tatlı patates de yine içerisinde yüksek miktarda lif barındırır. Bunun yanı sıra, içerisinde C, E ve B6 vitaminlerini barındırmaktadır. Kalori açısından da oldukça az kaloriye sahiptir. Düşük kalorili olduğu halde, içerisinde oldukça zengin olan çeşitli faydalı bileşenler vardır. En çok enerji veren besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde A vitamini oldukça yüksek oranlarda bulunmaktadır. Bu yüzden, beyin, göz gelişimi ve cildimiz için son derece önem arz eden besindir.

Kırmızı fasulye de enerji açısından dikkat çeken besinler arasındadır. İçerisinde barındırdığı zengin protein ile vücudun protein ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu fonksiyonları sayesinde kırmızı fasulye tüketerek uzun süre tok hissedebilirsiniz. Ayrıca, günlük olarak gereken enerji ihtiyacınızı da kırmızı fasulye gayet güzel bir şekilde karşılayabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git