Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir, Türleri, Ameliyat Sonrası ve Fiyatı

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir, Türleri, Ameliyat Sonrası ve Fiyatı
19 Mart 2019 tarihinde eklendi, 164 kez okundu.

Burun Cerrahisi veya Rinoplasti, yüzün baskın bir özelliği olduğu için burnunun görünümünü iyileştirmek isteyen hastalar için yapılan bir ameliyattır. Hastalar birçok sebepten ötürü burun ameliyatını seçebilir. Bunlardan bazıları, burun görünümünü değiştirmek, daha iyi nefes almak, burun hava yollarını veya burun deliklerini iyileştirmek amacıyla ve buruna zarar veren çeşitli kazalardan sonra burun ameliyatı gerekli olabilir.

Burun ameliyatı için nedeniniz ne olursa olsun, bu prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve estetik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak amacımızdır. Burun ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir konsültasyon planlamak üzere makalemizde paylaştığımız kapsamlı bilgiyi sonuna kadar okuyunuz.

Açık Rinoplasti

Birçok cerrah burun ameliyatı sırasında açık rinoplasti ameliyatını tercih eder, çünkü burnun içine daha iyi bir görüş ve daha iyi bir erişim elde edebilirler. Bu ameliyatta yapılan kesi burnun alt bölümünde yapılır. Kesi yapıldıktan sonra cilt iç yapılara erişim sağlamak için geri taşınır. Kesi çizgileri oldukça küçüktür ve genellikle 2-3 mm arasındadır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti tekniği, kolayca düzeltilebilen özelliklere sahip burunlarda kullanılır. Bu yaklaşımdaki insizyon (kesi), ameliyattan sonra görünür değildir, çünkü bu operasyonda burnun iç kısmı ameliyat edilir.

Cerrahi Sonrası

Rinoplasti, akredite bir klinik veya hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilir ve genellikle tamamlanması yaklaşık 1-2 saat sürer. Ayakta tedavi olarak kabul edilir. Ameliyattan sonra, hastalar burun ateli takacak, burun ve göz çevresinde morarma ve şişme hissedeceklerdir. Bandajlar ve splint kaldırıldıktan sonra burun normal görünecektir ancak morarmanın tamamen azalması daha uzun sürebilir. Burnun son kontur ve yumuşaklığını kazanması yaklaşık bir yıl sürebilir. (Ayrıca bkz. Burun Estetiği Belli Olur Mu?)

Cerrahi Korkular Normal Mi?

Evet bu korkular gayet normaldir ve yüz yüze gelindiğinde her zaman yükselir. Bununla birlikte, ABD’de 350.000’den fazla insan her yıl rinoplastiye karar verir ve bu en yaygın kozmetik ameliyatlardan biridir. Korkularınızı yenmenizin bir yolu, burun ameliyatı konusunda kapsamlı deneyime sahip saygın ve yetenekli bir cerrah bulmanızdır.

Ameliyat Sırasında Burun Kırılır Mı?

Rinoplasti hastalarının yaklaşık yarısı, cerrahi sırasında manuel burun kırılmasını yaşayacaktır. Bu aslında operasyonun planlanmış bir bölümüdür. Ameliyat sırasında burnun genişliğini daraltmak veya asimetrik bir burnu düzeltmek gibi belirli işlevleri yerine getirmeye izin verir. Bu yaygın bir uygulamadır ve ameliyatı takip eden birkaç hafta içinde iyileşir.

Nasal Pack Nedir?

Nazal salmastra, ameliyattan sonra gazlı bez ve / veya pamuklu paketlerin burun bölmesine sokulmasıdır. Bunlar kanamayı kontrol etmek için kullanılır, ancak her zaman gerekli değildir. Genellikle cerrahi septumu içeriyorsa kullanılırlar.

Ameliyat Tek Seçenek Mi?

Çok büyük, çok geniş veya belirli bir deformiteye sahip olan burunlar sadece burun ameliyatı yoluyla iyileştirilebilir. Bununla birlikte, bazı burunların görünümü, kollajen, kalsiyum hidroksiapatit veya vücudun başka bir kısmından alınan yağ gibi enjekte edilebilir bir dolgu maddesi kullanılarak güçlendirilebilir, “enjeksiyon rinoplastisi” ameliyata başvurmadan önce bir seçenek olabilir. Bu, yumruların yumuşatılmasına ve kamuflajına, burun ucunu değiştirmeye ve düzensizlikleri düzeltmeye yardımcı olabilecek bir ofis prosedürüdür.

Ortalama Ameliyat Maliyeti

Rinoplasti özel bir ameliyattır, bu nedenle maliyet, hastanın estetik hedeflerine ve yapılması gereken fonksiyonel düzeltmelere bağlı olarak değişecektir. Bazı prosedürler sadece kemiği içerecek, diğerleri ise deri grefti ve kıkırdak rekonstrüksiyonunu içerecektir. Ortalama olarak, hastalar ameliyat için 5.000-10.000 dolar arasında ödeme yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git