Felsefeyle İlgili Meslekler

Felsefeyle İlgili Meslekler
16 Eylül 2020 tarihinde eklendi, 26 kez okundu.

Felsefe kimisi için sıkıcı ve karmaşık bir alanken kimisi için de bir ilgi sahasıdır. Felsefeyi tutku haline getirmiş insanlar elbette meslek olarak da bununla ilgili bir şeyler yapmak isteyecektir. Sizler için bu yazımızda felsefeyle ilgili meslekleri derledik.

Eğer bölüm olarak felsefe seçmeyi düşünüyorsanız ya da zaten bölümü seçmiş ama felsefeyle ilgili bir alana yönelmek istiyorsanız aşağıda paylaştığımız iş alternatiflerini gözden geçirmenizde yarar vardır.

Felsefeyle ilgili meslekler

Felsefe mesleklerinden en önemlileri şunlardır:

 • Felsefe öğretmenliği
 • Felsefe grubu öğretmenliği
 • Felsefe alanında üniversitede hocalık
 • Kamu kurumlarında felsefe alanında çalışmak

Bu alternatifler arasında en yaygın olanı lisede öğretmenlik yapmaktır. Felsefe zorunlu ders olarak okutulmakta ve ayrıca üniversite sınavında da bu alandan sorular sorulmaktadır. Dolayısıyla en yaygın felsefe mesleği felsefe öğretmenliğidir.

Felsefe Okumalı Mıyım?

Felsefeye ilgi duyan insanların aklında hep bu soru bulunuyor. Bu kararı verecek olan sizsiniz ancak size tavsiye niteliğinde birkaç şey söyleyebiliriz. Felsefe bölümü bol ataması olan bir bölüm değildir. Yani okulu bitireyim işim hazır olsun diyorsanız bu alan pek size göre değildir.

Ancak para kaygınız yoksa ve üniversitede kendinizi geliştirmek istiyorsanız eğlenceli bir alternatif olabilir. Bu durumda da okumayı ve araştırmayı seven biri olmanız gerekiyor.

Şöyle ki felsefe tarzı bölümler ilgi duyulduğunda zevkli hale gelir. Aksi taktirde ilgisi olmayan için gayet sıkıcı olabilmektedir. Burada alana doğuştan ilginiz önemli bir etmendir.

Felsefe okumaya karar verdiyseniz yapabileceğiniz en iyi şey çok iyi yabancı dil öğrenmektir. İyi bir yabancı dil bilgisi olmadan felsefede yeterince ilerlemek pek mümkün değildir. Çünkü üniversite kariyerinin temel dayanağı yabancı dildir. Yabancı kaynak okuyamadığınızda sadece Türkçe çevirisi yapılan kaynaklarla sınırlı kalırsınız.

Felsefe Mezunları Memur Olabilir Mi?

Felsefeden mezun insanların özel sektörde meslekle alakalı çok fazla alternatifi bulunmuyor. Ancak memurluklarda çeşitli alternatifler var. En basiti devlet okullarında felsefe grubu öğretmenliği mesleğidir.

Bunun dışında memur olurken birçok alan sadece lisans mezunu olmanıza bakıyor. Felsefe mezunu olmak aynı zamanda lisans mezunu olmak anlamına geldiği için alternatif memurluklar değerlendirilebilir.

 • KPSS’de felsefe mezunlarının nitelik kodu 4121 şeklindedir. Bu da felsefe lisans programından mezun olma anlamına gelir.
 • Bunun dışında 4001 kodu en çok istenen niteliklerin başında gelir. Bu da herhangi bir lisans bölümünden mezun anlamına gelir.

Şunu uyarı olarak verelim. Felsefe öğretmenliği dışında felsefeye özel memur atamaları azdır. 4001 koduyla lisans mezunu olarak başka memurluklarda şansınızı deneyebilirsiniz ancak hem rakibiniz fazla olacaktır hem de yaptığınız iş felsefe ile ilişkili olmayacaktır.

Felsefe Mezunlarının Yapabileceği Diğer İşler

Felsefe mezunlarının yapabileceği işler elbette felsefe ile sınırlı değildir. Başka meslekler de yapıp para kazanma şansınız var. Ancak bu durumda felsefeye olan ilginizi hobi olarak değerlendirmek zorunda kalacaksınız.

Felsefeye ilginiz varsa muhtemelen okumayı ve yazmayı seversiniz. O yüzden yazı ve belge ile ilgili birçok meslek sizin kabiliyet alanınıza girer.

Felsefe mezunlarının yapabileceği işler şöyle sıralanabilir:

 • Yayın evlerinde editörlük
 • Hizmet sektörü alanında faaliyetler
 • Yabancı dil öğrenip rehberlik
 • Felsefe özel ders hocalığı
 • Etüt merkezlerinde felsefe hocalığı
 • Müşteri temsilciliği
 • Reklamcılık

Meslek olarak yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değildir. Ancak bu meslekler mezun olduktan sonra alternatif olarak düşünülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git