Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir?
1 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

Akupunktur eski bir tıp pratiğidir. 2,500 yıl önce ortaya çıkmıştır. Akupunktur prosedürü çok çeşitli hastalık ve durumların semptomlarını tedavi etmek ve rahatlatmak için kullanılmıştır.

Akupunktur, ulusal veya kültürel bağlamlarıyla sınırlı olan diğer alternatif ve geleneksel terapilerden farklı olarak dünya çapında kullanılmaktadır. Akupunktur 1970’lerden beri gelişme sürecindedir.

Akupunkturun Tanımı

Akupunktur, kelimenin tam anlamıyla bir iğne ile delinmek anlamına gelir. Bu prosedür için iğneler sıklıkla yakı adı verilen başka bir prosedürle birlikte kullanılır. Yakı, seçilen bitkilerin cildi üzerinde veya üzerinde yanmayı gösterir. İğnelerle delme prosedürü aynı zamanda spesifik hastalıklar ve bozukluklar için bölgeye özgüdür.

Akupunktur Formları

Akupunkturun çeşitli formları vardır. İğnelerin (iğneleme) ve yakı ilavesinin dışında, diğer tiplerde elektrik problarının kullanıldığı elektrik akupunkturu, lazer ışınlarının kullanıldığı lazer akupunktur veya fotoakupunktur, kulak, el ve kafa derisi akupunkturu gibi mikrosistem akupunktur formları bulunmaktadır.

Başka bir tedavi şekli, spesifik rahatsızlıklar için seçilmiş bölgelerde akupresür veya basınç uygulamasıdır.

Akupunkturun Etki Mekanizması

Akupunktur teorisinin geleneği, enerjinin insan vücudu içinde aktığına ve bu enerjinin denge ve sağlık yaratmak için kanalize edilebileceğine inanmaktadır. Bu enerji akışına QI veya CHI denir.

Akupunktur teorisi, qi’nin meridyenler olarak bilinen 12 ana kanal boyunca vücut boyunca hareket ettiğine inanır. Bu meridyenler vücudun başlıca organlarını ve fonksiyonlarını temsil eder. Ancak bu meridyenler sinirlerin veya kan akışının tam yollarını takip etmemektedir.

Akupunktur, qi dengesizliklerini düzeltmeyi ve stimülasyon yoluyla sağlığın yeniden iyileştirilmesini amaçlamaktadır. İğneler, vücudun meridyenleri boyunca deriden sokulur.

Bilim adamları uzun zamandır akupunkturun etkinliğinin arkasındaki nedeni araştırmışlardır. Bazı araştırmacılar akupunktur iğnelerinin sinirleri uyardığı zaman ağrıların azaldığını gözlemlemiştir. Ek olarak akupunktur, semptomları hafifletmek için endorfin ve serotonin gibi ağrı giderici kimyasalları da salgılayabilir. Akupunktur ayrıca, hipofiz bezini kortizol salgılayacak şekilde uyararak ağrıya neden olan iltihaplanmayı da azaltabilir.

Akupunktur Prosedürü

Akupunktur, akupunktur noktaları olarak adlandırılan belirli bölgelerdeki deri içine kuru iğnelerin sokulmasını içerir. Akupunktur, bazı tıbbi bozuklukları tedavi etmek için sertifikalı uygulayıcılar ve doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Farklı hastalık ve rahatsızlıklara özgü 400 kadar akupunktur noktası vardır. Akupunkturun 40’ın üzerinde hastalık ve bozuklukta etkili olduğu görülmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git