Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 353 kez okundu.

Göz altı morlukları, genç yaşlı her yaştan insanda oluşabilen ve oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık her üç kadından birinde, göz altı morluğu şikayeti vardır. Göz altı çevresinde görülen morluklar, oldukça geniş bir yelpazeden oluşan nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Göz altı morluklarını gidermek için, öncelikle altında yatan sebebi bulup ortadan kaldırmak gerekir.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morluğu aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilir:

 • Uyku problemleri ve yorgunluk
 • Cilt hassasiyeti
 • Makyaj malzemeleri ve çeşitli kimyasallar
 • Kansızlık ve demir eksikliği
 • Dengesiz beslenme
 • Aşırı kafein tüketimi
 • Yeterli su içmeme
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Burun tıkanıklığı
 • Kalıtsal faktörler
 • Regl dönemi veya hamilelik döneminde görülen hormonel değişimler

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Gözaltı morluklarınız alerji, demir veya vitamin eksikliği ve böbrek sorunları gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa, mutlaka doktorunuza danışın. Ancak göz altı morluklarınızın sebebi herhangi bir hastalık değilse, pratik çözümlerle göz altı morluklarının görünümü azaltabilir ve hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Morluklarını Geçirmek İçin Pratik Yöntemler

Çay içeriğindeki antioksidanlar sayesinde göz altı morluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Demlediğiniz çay soğuduktan sonra, bir pamuk yardımıyla gözlerinizin altına ve üstüne uygulayın. 15 dakika boyunca, çay pansumanını gözünüzün üzerinde bekletin. Böylece gözleriniz hem dinlenecek hem de morluk oluşumu azalacaktır. Çay pansumanı uygulamasını, siyah çay yerine yeşil çay kullanarak yaparsanız, daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Cildinizin nefes almasını engelleyen kapatıcıları göz altı bölgenizde kullanmamaya çalışın. Gece yatmadan önce mutlaka göz makyajınızı çıkarın. Hem kozmetik ürünlerin, hem de kullandığınız makyaj temizleyicilerin kalitesine özen gösterin. Çok ciddi göz altı morluğu sorununuz varsa, gözlerinizde su geçirmez kozmetik ürünleri kullanmayın. Göz bölgenizdeki makyajı temizlemek için ise, hassas ciltler için olan temizleyici ürünleri tercih edin. (Bkz. 5 Doğal Makyaj Temizleme Yöntemi)

Gözaltı morluklarının oluşma sebeplerinden biri de, göz bölgesinin doğal yağını ve nemini kaybetmesidir. Cildinizin beslenmesi için, göz altlarınıza mutlaka göz altı nemlendiricisi uygulayın.

Güneşe çıkmadan önce gözaltı bölgenize mutlaka güneş kremi sürün. Böylece göz bölgenizi hem güneşin zararlı etkilerinden korursunuz hem de kuruyup nem kaybetmesini engellersiniz. (Bkz. Solante Güneş Kremi)

Gözlerinizin altına, soğuk su torbası veya buz torbası koyun. Ancak, göz altına çok uzun süre boyunca uygulamamaya özen gösterin. Soğuk göz altındaki damarları büzerek, göz altı morluklarının görünümünü azaltır.

Vücuttaki toksinler gözaltı morluklarına sebep olur. Bu nedenle alkol ve sigara kullanmamalı ve gün içerisinde aldığınız kafein oranını minimuma indirmelisiniz. Sağlıksız hazır gıdalar yerine, doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Susuzluk göz altı morluklarının artmasına neden olur. Her gün bol bol su içmeye özen gösterin.

Gün içerisinde bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstererek, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturun.

Uykusuzluk, göz altı morluklarının en büyük sebebidir. Rutin bir uyku düzeni oluşturun ve uykusuz kalmamaya özen gösterin. (Bkz. Uyku Kalitenizi Artıracak Doğal Yöntemler)

Salatalık, göz altı morluklarını yok etmek için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Salatalığı halka şeklinde doğrayıp gözünüzün üzerinde 15 dakika bekletirseniz, göz altı morluklarına sebep olan damarlar büzülür ve mor görünüm azalır. Ayrıca salatalığı buzdolabına soğutup daha sonra gözünüze uygularsanız, daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git