Kredi Dosya Masrafı İadesi Başvuru Süreci ve Yetkili Merciler

Kredi Dosya Masrafı İadesi Başvuru Süreci ve Yetkili Merciler
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 253 kez okundu.

Kredi kullanırken zaten epey yüklü bir borcun altına giriyoruz. Sonraki süreçte uykularımız dahi kaçıyor. Bir de aldığımız krediye ek olarak dosya masrafı adı altında masraflara katlanıyoruz.

Bankaların üçüncü şirketlere yapılan masrafları gerekçe göstererek, kredi kullanan müşterilerinden yaptığı ve belgelendiremediği, kredi dosya masrafı adı altındaki kesintiler haksız kazanç olarak değerlendirilmekte ve müşteriye iadesi gerekmektedir.

Kullandığınız kredi tutarından kesilen her türlü masrafı, banka tarafından belgelendirilemediği taktirde iade alma hakkınız bulunmaktadır.

Kredi Dosya Masrafları

Kredi dosya masrafları genellikle aşağıdaki kalemleri kapsamaktadır.

  • Dosya masrafı
  • İpotek fek bildirim ücreti
  • Yapılandırma masrafı
  • Kredi kullandırma ücreti
  • İstihbarat ücreti

Yukarıda belirtilen ücretler genel olarak bankalar tarafından faturası sunulamayan ücretler olup, bankadan talep etmeniz halinde tarafınıza iade edilmesi gerekir. Bununla birlikte, dosya masrafı adı altında kesinti yapılan bazı ücretlerin iadesi mümkün değildir.

Bunlara örnek olarak; hayat sigortası gibi poliçeye bağlı olan ya da ekspertiz gibi üçüncü bir şirketten sağlanan faturalı hizmetlerin ücretleri müşteriye iade edilmemektedir. Dosya masrafı iadesi için hazırladığınız dava dilekçelerinde bu istisnalara dikkat etmelisiniz.

Eğer bu ücretlerin de iadesini talep eder ve hake heyeti veya mahkeme tarafından reddedilirse, iadesi kabul edilmeyen her tutar üzerinden davalı tarafa vekalet ücreti ödemeniz gerekir. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almanızı ve dosya masrafları iade dilekçenizi kendi başınıza hazırlamamanızı tavsiye ederiz.

Kredi Dosya Masrafı İadesi İçin Nereye Başvurulur?

Çektiğiniz kredilerin masraf iadesi için başvuracağınız merciler masrafın tutarına göre değişiklik göstermektedir. Üst limit 2.200 TL’ye kadar çıkan kredi masrafları için, bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.

Kesilen kredi masrafı 2.200 ila 3.300 TL’ye kadarsa, bu masrafların iadesi için il hakem heyetine başvurulur. 3.300 tl üzerindeki dosya masrafı iadeleri için de tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekir.

Bunların altındaki düşük dosya masraflarının iadesi için (örneğin 500 TL) yazılı olarak kredi kullandığınız bankaya başvurmalısınız. Yazılı başvurunuz banka tarafından reddedilirse, masraf iadesi için yine tüketici hakem heyetine başvurularak yazılı talebin reddedildiğini belirtip, masraf iade talebinizi yineleyebilirsiniz.

Dosya masrafı iade talepleriniz tüketici hakem heyetine ulaştıktan sonra, heyet tarafından inceleme başlatılır. Banka müşterisinin iade talebinin haklı bulunması durumunda, heyet kararı bankaya ve üşteriye iletilir. Bu aşamadan sonra, bankanın kredi dosya masrafı iadesi için 15 günü vardır. Bu sürenin aşılması halinde, müşteri icra takibi başlatabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git