Konversiyon Bozukluğu: Belirtileri ve Tedavisi

Konversiyon Bozukluğu: Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 460 kez okundu.

Konversiyon bozukluğu, bir kişinin sadece fiziksel bir hastalık veya yaralanma ile açıklanamayan sinir sistemini etkileyen körlük, felç veya diğer semptomları deneyimlediği bir bozukluktur. Semptomlar genellikle duygusal veya fiziksel sıkıntı veya psikolojik çatışma döneminden sonra aniden başlar.

Konversiyon bozukluğa, vücudun stresli fiziksel veya duygusal bir olaya tepkisinin neden olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, bozukluğun semptomları ile ilişkili olabilecek potansiyel nörolojik değişiklikleri tanımlamıştır. Konversiyon bozukluğunun tanısı, bozukluğu olan kişilerde yaygın olan belirtilerin tanımlanmasına ve semptomların diğer nedenlerini elemek için testlerin yapılmasına dayanmaktadır.

Tedavi, semptomları azaltmaya yardımcı olmak için psikoterapi, hipnoz ve stres yönetimi eğitimini içerebilir. Altta yatan herhangi bir psikolojik bozukluğun tedavisi de önerilmektedir. Etkilenen vücut kısmı, semptomlar çözülene kadar fiziksel veya mesleki terapi gerektirebilir.

Konversiyon Bozukluğu Belirtileri

Konversiyon bozukluğunun belirtileri çeşitli nörolojik semptomlar içerebilir. Yaygın görülen semptomlar arasında; ani körlük, felç, ses kaybı, koordine edici hareketlerin (ataksi), koku duyusunun (anosmi) ve dokunma duyusunun kaybı yer alır. Konversiyon bozukluğu olan bazı kişilerde nöbet veya halüsinasyon görülebilir.

Akıl hastalığı, dissosiyatif bozukluk veya kişilik bozukluğu olan kişiler, konversiyon bozukluğu için daha fazla risk altındadır. Konversiyon bozukluğu kadınlarda, daha düşük sosyoekonomik statüdeki kişilerde ve ordudaki kişilerde daha yaygındır. En çok etkilenen bireyler ilk olarak ergenlik veya yetişkinlik döneminde konversiyon bozukluğu belirtileri geliştirir.

Konversiyon Bozukluğu Nedenleri

Konversiyon bozukluğunun kesin nedenleri tespit edilememiştir. Bazı araştırmacılar, konversiyon bozukluğun, fiziksel veya psikolojik stres durumlarından sonra geliştiğine inanmaktadır. Bozukluğun belirtileri, etkilenen bireylerin yaşamlarındaki strese fiziksel bir çıkış sağlamasına izin verebilir. Diğer durumlarda, etkilenen bireylerin semptomlara neden olan bir stres oluşturduğu görülmemektedir. Bu durumlarda, konversiyon bozukluğunun nedeni bilinmemektedir.

Konversiyon bozukluğuna neden olan araştırmalar, bozukluğu olan bazı bireylerin beyin görüntülemesinin, beynin belirli bölgelerine kan akışını artırdığını veya azalttığını göstermiştir. Beynin diğer vücut bölümleriyle iletişimden sorumlu bölgelerde kan akışını azaldığında, konversiyon bozukluğu ile ilişkili nörolojik semptomlara neden olabilir. Kan akışındaki bu değişikliklerin, beynin fiziksel veya duygusal stres oluşturucular hakkında bilgi almasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Bozukluğun nedeni ne olursa olsun, belirtilerin çok gerçek olduğunu hatırlamak önemlidir; etkilenen bireyler, bozukluğun belirtilerini taklit etmemektedir.

Konversiyon Bozukluğu Tedavisi

Bazı insanlar için, konversiyon bozukluğu belirtileri tedavi olmaksızın zamanla düzelebilir. Bu, bozukluğun tanısını konulduktan sonra, semptomların altta yatan bir sorundan kaynaklandığına dair güvence ve semptomların gerçek olup olmadığının onaylanmasından sonra ortaya çıkabilir.

Şiddetli semptomları olan bireyler, oyalanan ya da geri gelmeye devam eden semptomlar veya başka zihinsel veya fiziksel sağlık problemleri tedavi gerektirebilir. Spesifik tedavi türü, bozukluğun belirtilerine ve semptomlarına bağlıdır ve şunları içerebilir:

  • Psikoterapi
  • Hipnoz
  • Fizik Tedavi

Konversiyon bozukluğunun belirtileri genellikle günler ila haftalar sürer ve aniden kaybolabilir. Genellikle hayatı tehdit edici değildir, ancak semptomların veya tıbbi testlerin komplikasyonları zayıf düşürücü olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git