Derin Ven Trombozu: Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Derin Ven Trombozu: Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
18 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Derin ven trombozu (DVT), genellikle bacaklarda, derin bir damarda oluşan kan pıhtısıdır (trombüsü).

Pıhtılar yüzeysel damarlarda ve derin damarlarda oluşabilir. Yüzeysel damarlarda (yüzeysel tromboflebit veya flebit) adi verilen damarlarda iltihaplanma ile seyreden kan pıhtıları nadiren ciddi sorunlara yol açar. Fakat derin venlerdeki pıhtılar acil tıbbi bakım gerektirir.

Bu pıhtılar tehlikelidir çünkü gevşeyebilir, kan dolaşımıyla akciğerlere geçebilir ve akciğerlerdeki sağlıklı kan akışını olumsuz etkileyebilir (pulmoner embolizm). Bu durum hayati risk oluşturabilir. DVT ayrıca uzun süreli problemlere de yol açabilir. DVT, damara zarar vererek, bacağın şişmesine, ağrımasına ve renginin değişmesine neden olabilir.

Kan pıhtıları çoğunlukla baldır ve uyluk damarlarında, daha az sıklıkla kol damarlarında veya pelvik damarlarda oluşur. Bu konu, bacakların derin damarlarındaki kan pıhtılarına odaklanmakta, ancak vücudun diğer bölgelerindeki DVT’nin teşhisi ve tedavisi benzerdir.

Derin Damar Pıhtılarının Oluşmasına Ne Sebep Olur?

Hareketsiz olduğunuzda damarlarda kan pıhtıları oluşabilir. Örneğin, felç geçirdiğinizde veya yatalak olduğunuzda veya uzun bir uçuş ya da araba yolculuğundayken pıhtılar oluşabilir. Cerrahi ya da yaralanma, kan damarlarına zarar verebilir ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Kanser de DVT’ye neden olabilir.

Semptomlar neler?

DVT belirtileri, etkilenen bacağın şişmesini içerir. Ayrıca, bacak sıcak hissedilebilir ve diğer bacaktan daha kırmızı görünebilir. Baldır ya da uyluk dokunduğunuzda ya da sıkarken, ayakta durduğunuzda ya da hareket ederken ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı şiddetlenebilir, uzun sürebilir ya da sabit kalabilir.

Kan pıhtısı küçükse, semptomlara sebep olmayabilir. Bazı olgularda, pulmoner emboli, DVT’ye sahip olduğunuzun ilk işareti olabilir.

Derin Ven Trombozu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz DVT’niz olduğundan şüphelenirse, muhtemelen damarlarınızdaki kan akışını ölçmek için bir ultrason testi yapacak ve akışı bloke eden pıhtıları bulmaya çalışacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, kan pıhtısının büyümesini veya bir pıhtı parçasının gevşeyip akciğerlerinize geçebilme olasılığını azaltacaktır.

DVT tedavisi genellikle mevcut pıhtıların büyümesini önlemek için en az 3 ay boyunca kan inceltici (antikoagülan) almayı içerir.

Doktorunuz ayrıca, mümkünse bacağınızı yüksekte tutmanızı, yürüyüş yapmanızı ve kompresyon çorapları giymenizi tavsiye edebilir. Bu önlemler, DVT ile ortaya çıkabilecek ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Derin Ven Trombozu Nasıl Önlenebilir?

DVT’yi önlemek için yapabileceğiniz şeyler var. Ameliyattan sonra kan pıhtılarını önlemek için antikoagülan ilaç alabilirsiniz. Kompresyon çorapları da giyebilirsiniz. Bir hastalık ya da ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede yataktan kalkmakta fazla hareketsiz kalmamakta fayda var. Uzun bir süre oturuyorsanız, kan akışını sağlamak için bacak egzersizi yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git