Kalıcı Makyaj: Uygulama Bölgeleri, Fiyatları ve Riskleri

Kalıcı Makyaj: Uygulama Bölgeleri, Fiyatları ve Riskleri
10 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 579 kez okundu.

Mikropigmentasyon veya kozmetik dövme olarak da bilinen kalıcı makyaj, günlük makyaj uygulamasının zorluklarını ortadan kaldıran bir işlemdir. Kalıcı makyaj asla bozulmaz veya leke yapmaz. Piyasada bulunan kozmetik ürünlere karşı alerjisi olan kişiler için ve makyaj yapmakta zorlananlar için mükemmel bir uygulamadır.  Aşağıda, kalıcı dudak makyajı, göz ve kaş makyajı da dahil olmak üzere en popüler kozmetik dövme türleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, istenen renk pigmentinin cildin üst tabakasına yerleştirildiği bir uygulamadır. Geleneksel dövme makinesi veya kalem şeklindeki bir makine gibi çeşitli yöntemlerle uygulanan bir dövme şeklidir. Kalıcı makyaj pigmentlerinin zamanla azalması nedeniyle periyodik rötuşlara ihtiyaç duyulsa da uzun süre kalıcıdır.

İstenen sonuçları elde etmek için kalıcı makyaj genellikle ilk uygulamadan sonra bir veya iki defa rötuş gerektirir. Bu nedenle, çoğu güzellik merkezi uygulama fiyatına bir rötuş fiyatını da ekler. Başlangıçta kalıcı makyaj uygulaması genellikle bir ila iki buçuk saat bir sürede tamamlanır. Rötuşlar ise yaklaşık 10-20 dakika gibi oldukça kısa bir sürede yapılır. Kalıcı dudak makyajı, göz ve kaş makyajı en yaygın olanıdır.

Kalıcı Göz Makyajı

Kalıcı göz makyajı, gözlerin daha belirgin ve büyük gözükmesine yardımcı olmak için çeşitli şekillerde uygulanabilir. Yumuşak bir görünüm ya da daha sert bir bakış için hem üst hem de alt göz kapaklarına kalıcı göz kalemi uygulanabilir. Kalıcı göz farı çeşitli renklerde mevcuttur ve çeşitli stillere uygulanabilir. Kalıcı göz farı uygulama işlemi en zor kalıcı makyaj türlerinden biri olduğundan, deneyimli bir güzellik uzmanı seçmek önemlidir.

Kalıcı Kaş Makyajı

Kalıcı makyaj istenen kaş görünümünü sağlamak için uygulanır ve genellikle kaşların seyrek bölgelerini doldurmak ve istenilen şekli vermek için kullanılır. Kalıcı kaş makyajı ayrıca, kemoterapi veya diğer tıbbi rahatsızlıklardan dolayı, tüm kaşlarını kaybeden kişiler için de uygulanabilen bir işlemdir. Deneyimli bir uzman, kişinin yüz şekline ve isteğine uygun bir şekilde yeniden kaş çizip doğal bir görünüm sağlar.

Kalıcı Dudak Makyajı

Gün boyu rujunuzu yenilemekten sıkıldıysanız veya ince, çarpık dudaklara sahipseniz, kalıcı dudak makyajı ile daha dolgun, daha belirgin dudaklara sahip olabilirsiniz. En sevdiğiniz ruj rengini veya doğal bir görünüm için daha nüde bir renk tercih edebilirsiniz. Hem kalıcı dudak kalemi hem de ruj çeşitli renklerde uygulanabilir. Kalıcı dudak makyajı ile dolgunluk eklenebilir, çarpık veya düzensiz dudaklar dengelenir ve hatta dudak çevresindeki kırışıklıkların görünümünü en aza indirebilir.

Kalıcı Makyaj Fiyatları

Kalıcı makyajın maliyeti genellikle güzellik uzmanının tecrübesi ve verilen hizmetin kalitesi ile ilgilidir. Prosedürleriniz bir basit bir kuaför salonunda değil, bir doktorun ofisinde veya uzmanların bulunduğu bir güzellik salonunda gerçekleştiriliyorsa, daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Genel olarak, tek bir prosedür en az bir rötuş seansı ve işlem sonrası cilt bakım ürünleri ile beraber ödemeniz gereken tutar 200 ila 800 $ olacaktır.

Kalıcı Makyajın Riskleri ve Faydaları

Kalıcı makyaj piyasada bulunan kozmetik ürünlere alerjisi olan kişiler için iyi bir seçenektir. Ayrıca makyaj yapmakta zorlanan kişiler için alternatif bir çözümdür. Deneyimli uzmanlar tarafından uygulanan kalıcı makyaj ile son derece doğal bir görünüm kazanabilirsiniz.

Kalıcı makyajla ilişkili birçok risk, vücudun diğer bölgelerindeki dövme işlemleri gibidir. Dövme işlemi sırasında kanama meydana gelebilir ve uygulama yapılan bölgenin şişmesi, morarması ve hassasiyetinin artması yaygındır. iyi sterilize edilmemiş dövme ekipmanları enfeksiyonlara yol açabilir. Nadir de olsa, bazı insanlar kozmetik dövme mürekkebine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Genel olarak, memnuniyetsizlik kalıcı makyajla ilişkili en büyük risk faktörüdür. Çeşitli renk seçenekleri olmasına rağmen daha sonradan kullanılan rengi değiştirme şansınız olmayacaktır. Bu yüzden kalıcı kozmetik uygulamalarının bir ömür sizinle olacağını unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git