Renksiz Kına ile Saç Bakımı

Renksiz Kına ile Saç Bakımı
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.209 kez okundu.

Renksiz kına, kozmetolojide saç bakımı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Renksiz kınanın ana özelliği saçları güçlendirmek ve saç derisini doğal formuna kavuşturarak tedavi etmektir. Doğru şekilde hazırlanıp ve uygulandığında, saç üzerinde sihirli bir etki yaratan bakım maskeleri elde edilebilir. Saçları parlatır, yumuşatır ve kolayca taranabilmelerini sağlar. Parlak ve yumuşak olurlar, kolayca taranırlar ve düşerler. Bu mucize toz hakkında, çelişkili bilgiler okumuş olabilirsiniz. Bu yazıda renksiz kına ve saç bakımında nasıl kullanılabileceğine ve yanlış bilinenlere değineceğiz.

Renksiz Kına Nedir?

Herhangi bir kozmetik mağazasından oldukça ucuza mal edebileceğiniz bu renksiz kına tam olarak nedir? Bazı kaynaklar bunun, normal kınanın üretildiği yaprakların köklerinden türetildiğini söylüyor. Bunun dışında farklı tanımlamalar da mevcut. Biz bu efsanelere bir son verelim. Renksiz kına, Cassia (Çin Tarçını) isminde tamamen farklı bir bitkiden üretilir. Bu bitki, tıp dünyasında şifalarıyla bilinen baklagil ailesinin bir iribaşıdır.

Renksiz Kınanın Saça Faydaları

Renksiz kına üretiminde kimyasal işlem, izin verilen ölçütleri aşmaz. Kendi tıbbi özellikleri ve içeriği bazında kullanılan doğal bir üründür. Aşağıda renksiz kına ile hazırlanan maske ve kürlerin saç ve saç derinize sağlayabileceği faydalar açıklanmıştır:

  1. İçerdiği emodin saça doğal bir parlaklık verir.
  2. İçerdiği aloe-emodin, saç uzamasını hızlandırır.
  3. İçerdiği karoten yıpranmış, kırılgan ve zayıf saçları onarır.
  4. İçerdiği betain doğal saç nemlendirici özellikleri sayesinde kuru saçların nem dengesini düzenler.
  5. İçerdiği zeaksantin erken saç dökülmesini önler.

İçerdiği bunca zengin madde, renksiz kınanın saç üzerindeki sihirli etkisini açıklar. Renksiz kınayı tavsiye edildiği formda ve ölçüde kullanırsanız, saçınızdaki etkilerini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Renksiz Kına ile Hazırlayabileceğiniz Saç Maskaleri

Çeşitli saç tipleri için evde kolayca hazırlayabileceğiniz renksiz kına maskeleri mevcuttur. Hepsinin hazırlanışı basit, sonuçları ise oldukça tatmin edicidir.

Tüm Saç Tipleri İçin

Klasik maske

Sıcak suyla (300 gram) renksiz kınayı (100 gram) karıştırın ve saç derisine ve saçlara ılık bir şekilde uygulayın.

Karışık maske

Renksiz kınaya kaynar su (150 gram) dökülür, 2 yumurta sarısı, dulavratotu yağı (2 yemek kaşığı), zeytinyağı (1 yemek kaşığı), elma sirkesi (2 yemek kaşığı) ve bal (2 çay kaşığı) eklenerek soğumasını bekleyin ve karışımı saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza uygulayın.

Süzme peynir maskesi

Renksiz kına (paket), limon suyu (2 yemek kaşığı), 2 yumurta sarısı, az yağlı süzme peynir (3 yemek kaşığı) ile karıştırılır ve karışım saça uygulanır.

Kefir maskesi

Renksiz kınayı (2 yemek kaşığı) yoğurt (100 gram) ile karıştırın ve saçınıza uygulayıp 15 dakika bekletin.

Isırgan maskesi

Renksiz kına (200 gram), doğranmış kuru ısırgan otu (100 gram) ile karıştırılır. Elde edilen karışıma 2 çorba kaşığı hardal tozu eklenir, üzerine kaynamış su (2 çay kaşığı) dökülür. Ilınmasını bekleyip saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin

Yağ bazlı maske

Renksiz kına (2 yemek kaşığı), zeytinyağı (2 yemek kaşığı) ve hint yağı (1 çorba kaşığı) karıştırılarak üzerine kaynamış su dökülür, 5 dakika dinlendikten sonra saça uygulanır.

Yeşil kil maskesi

Hindistan cevizi yağı (2 yemek kaşığı), hintyağı (1 yemek kaşığı), uçucu ylang-ylang yağı (5 damla) ve yeşil saç kili (2 yemek kaşığı) ile karıştırılan renksiz kınaya (2 yemek kaşığı) kaynar su dökün ve ılınmasını bekleyip saçınıza uygulayın. Hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Mat Saçlar İçin

Yumurta maskesi

Sıcak su (300 gram) ile renksiz kına (100 gram) bir kasede çözülür, jojoba yağı (1 yemek kaşığı) ve 1 yumurta sarısı eklenir.

Çay maskesi

İlk karışım: Renksiz kına (poşet) ve sıcak siyah çay karıştırılır. İkinci karışım: Renksiz kına (poşet) ve çırpılmış yumurtayı zeytinyağıyla (1 çorba kaşığı) karıştırın.

Kuru Saçlar İçin

Avokado maskesi

Sıcak suyla (300 gram) renksiz kınayı (100 gram) çözün, birkaç dilim avokado ezmesi ve hintyağını karıştırın.

Yağlı Saçlar İçin

Mavi kil maskesi

Sıcak su (300 gram) ile renksiz kınayı (100 gram) çözün, limon su (2 yemek kaşığı), mavi kil (aynı miktarda) ve dulavratotu yağı (bir çorba kaşığı) ekleyin. Dulavratotu yağı yerine Hint yağı kullanabilirsiniz.

Yavaş Uzayan Saçlar İçin

Kefir maskesi

Sıcak suyla (300 gram) renksiz kınayı (100 gram) çözün, ekşi kefir (yarım çay bardağı) ve tercihinize göre uçucu yağ (1 yemek kaşığı) ilave edin. Karışımın ılınmasını bekleyip saçlarınıza uygulayın.

Renksiz Kına, saçının görünümü ve sağlığını önemseyen herhangi bir kadının kişisel bakım çekmecesinde yer alması gereken doğal, ucuz ve etkili bir kozmetik üründür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git