İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?
15 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 368 kez okundu.

Diş çevresi ve kökünü etkileyen iltihaplanma, ağrıyı da beraberinde getirir. Diş iltihabına genellikle diş çürümesi sebep olur. Eğer tedavisi olunmazsa, diğer rahatsızlıklara da zemin hazırlar. Diş iltihaplanması ile karşıya karşıya gelen kişilerin vakit kaybetmeden bir diş doktoruna görünmesi gerekir. Çünkü iltihabın geçmesi uzun bir zaman alabilir ve sosyal yaşantınızı da olumsuz yönde etkiler.

Diş iltihabı sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler hemen diş doktoruna görünmezlerse, iltihap diğer dişlere de yayılabilir. Diğer dişlerinizi de kaybetme riski yaşayabilirsiniz. Diş doktoruna başvurduğunuzda, antibiyotik tedavisi önerilebilir. Bunun yanı sıra, evinizde de diş ağrısını dindirmeye ve şişliği azaltmaya yarayacak bazı işlemler uygulayabilirsiniz.

İltihaplı Dişe İyi Gelen Yöntemler

Gargara: Diş doktorunuzun vereceği gargara, iltihaplı diş çevresini dezenfekte eder ve bu bölgedeki ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Karanfil Yağı: İltihaplı bölgeye karanfil yağı uygulamak, ağrının azalmasına ve o bölgenin uyuşmasına yardımcı olur. Ağzınıza karanfil atarak da iltihaplı diş çevresindeki ağrıyı bir ölçüde dindirebilirsiniz.

Poşet Çay: Kullandığınız poşet çayı bir süre buzdolabında bekletip soğuttuktan sonra, iltihaplı dişin üzerinde bekletin. Kısa sürede ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı: İki çay kaşığı çay ağacı yağını su içerisinde karıştırıp, gargara yapın.

Tuzlu Su: Bir bardak ılık suyun içerisine 2 çay kaşığı tuzu ilave edin ve tuz eriyene kadar karıştırın. İltihaplı dişte ağrı arttıkça, bu tuzlu su ile gargara yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git