Selülit Nasıl Geçer, Klinik Tedaviler ve Selülit Masajı

Selülit Nasıl Geçer, Klinik Tedaviler ve Selülit Masajı
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 381 kez okundu.

Dış görünüş insanlar için oldukça önemlidir. Ancak kadınlar için bunun önemi çok daha fazladır. Öyle ki, gece gündüz kullandıkları bakım kremlerinden, estetik operasyonlara kadar dış görünümlerini iyi hale getirmek veya güzelliklerini korumak adına servet harcayan kadınlarımız var. Tabii ki, güzellik paha biçilemez. Kadınların güzellik konusunda dikkat ettiği en önemli bölgelerden biri de bacaklarıdır.

Bu yazımızda, kadınların güzelliğine gölge düşüren baş düşmanı selülit ile ilgili merak ettiğiniz kapsamlı bilgiyi bulabilirsiniz.

Selülit Nedir?

Selülit, deri üzerinde portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklar şeklinde seyreden, deri ve yağ dokusunun düzensiz görünümünü tanımlayan kozmetik bir kavramdır. Genel olarak kadınlarda görülen selülit, kalça, uyluk ve karın bölgelerinde, deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik deformasyonu olarak tanımlanabilir. Selülit, şişmanlık veya obezite ile karıştırılmamalıdır.

Selülite neden olarak gösterilen birçok faktör vardır. Selülit, kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizliği ve varisler ile seyredebilmektedir. Böyle bir durumda, deri üzerinde ince ve kalın kılcal damarlarda çatlamalar meydana gelir. Kan ve lenfatik dolaşım bozuklukları selülite neden olan bir diğer etkendir. Bu nedenle, tedavinin büyük bölümünü dolaşım bozuklukları oluşturur. Ayrıca, selülit oluşumunda hormonal faktörler de büyük rol oynar.

Selülite Neden Olan Faktörler

Selülit başlangıcında ve ilerlemesinde rol oynayan en etken hormonlardan birisi estrojendir. Bu nedenle, selülit daha çok kadınlarda oluşur. Selülit sorunu ergenlik dönemi ile başlar, hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artar.

Tüm bunların yanı sıra, selülit oluşumunu kolaylaştıran ek faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörleri kısaca şöyle sıralayabiliriz.

  • Genetik yatkınlık
  • Aşırı tuz tüketimi
  • Şekerli içecekler
  • Dengesiz beslenme
  • Stres
  • Hareketsiz yaşam
  • Sıkı giysiler
  • Lif açısından yetersiz diyet

Tüm bunlar, baldır kaslarında difonksiyona ve kas pompalama mekanizmasında hasar oluşmasına etken faktörlerdir. Dolayısıyla, bu faktörler venöz dolaşımın azalmasına ve selülite sebep olmaktadır. Sigara da, doku oksijenlenmesini ve mikrodolaşımı azaltarak serbest radikal oluşumunu artırır. Alkol, yağ metabolizmasını etkiler ve selülit oluşumuna zemin hazırlar.

Selülit, multifaktöryel bir deri deformasyonudur. Bu, özellikle kadınlarda ciddi kaygılara neden olmaktadır. Selülitten muzdarip kadınlar için, ruhsal ve maddi suistimale çok uygun büyük bir pazar vardır. Bu sebeple selülit kesinlikle bir uzman kontrolünde tedavi edilmelidir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit tedavisine ilk olarak yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yaparak başlamalısınız. Öncelikle, kendinize uygun diyet ve egzersiz programları hazırlayın. İlaç kullanımına (özellikle hormonal ilaçlar) dikkat edin. Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın. Anksiyete ve stres kontrolüne dikkat edin.

Bilmelisiniz ki, selülitle ilgili pek çok kolaylaştırıcı ve artırıcı etken, tedavi aşamasında multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Mezoterapi, selülit tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Özel solisyonların cildin orta tabakasına enjekte edilmesiyle yapılan işlemdir. Derinin orta tabakasını iyileştirmeyi amaçlayan bu yöntem, yağ yakıcı, dolaşımı ve mikrosirkülasyonu düzenler. Oksijenlenmeyi artıran pek çok aktif madde problemli bölgeye lokal olarak uygulanır ve  bölgede direkt olarak hissedilen iyileştirici temas sayesinde gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür. Haftada 1 yada 15 günde 1  uygulanarak 8-12 seansta olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Lazer ile Selülit Tedavisi

Birçok araştırma lazer tedavisinin vücuttaki yağ miktarını azalttığını gösteriyor. Ancak, azalan yağın selülitin azalması üzerindeki etkisi henüz kanıtlanmış değildir.

Bazı kişilerde selülit, deri altındaki yağ yoğunluğuna bağlı değildir. Lazerle selülit tedavisinde, en önemli özelliklerden biri, tedavi bittikten sonra tedavi edilen bölgedeki etkinin 3-6 ay daha devam etmesidir.

Lazerle selülit tedavisi bölgesel incelmede kullanılan lazer ve diğer teknolojik yöntemlerden farklıdır. SmoothShapes XV cihazı ABD’de selülit tedavisi alanında FDA onayı almayı hak etmiş bir cihazdır. Lazerle selülit tedavisi ve bölgesel sıkılaşmada tamamen noninvaziv (ameliyatsız) bir tedavi yöntemidir.

Ultrason ile Selülit Tedavisi

Ultrason ile selülit tedavisi, deri altına inilerek yağ hücrelerinin parçalanması işlemidir. Bu yöntem sadece selülitlerde değil, küçük yağlı bölgelerin tedavisinde de etkilidir.

Lenfatik Drenaj ile Selülit Tedavisi

Selülitli bacak ve karın bölgelerine eşit miktarda, farklı aralık ve değerlerde basınç yapılarak uygulanan işlemdir. Etkili olması için diyet ve spor ile desteklenmesi gerekir.

Selülit Giderici Doğal Yöntemler

Aşağıda, selülitin klinik tedavilerine alternatif veya destekleyici olarak uygulanabilecek doğal yöntemler detaylandırılmıştır.

Kuru Fırçalama Yöntemi

Kuru fırçalama, uyluk bölgesindeki selülitlerden kurtulmanın en kolay yollarındandır. Bu işlem, kan dolaşımını ve lenfatik drenajı arttırarak derinin üst kısmındaki selülitleri yok eder. Bu yöntem için doğal liflerden yapılan fırçaları tercih edebilirsiniz.

Kahve Telvesi ile Masaj

Kahve telvesi, ölü deri hücrelerini ciltten arındırır ve sağlıklı yeni hücrelerin çoğalmasını sağlar.

Bir kap içerisine 1 fincan öğütülmüş kahve ve 3 tatlı kaşığı bal katıp hamur haline gelene kadar karıştırın. Hazırlanan hamurdan bir miktar alıp selülitli bölgeye petrisaj tekniğiyle (yoğurarak) masaj yapın ve iyice yedirin. Bir süre bekledikten sonra bölgeyi ılık su ile durulayın. Selülitlerinizden kurtulmak için bu yöntemi haftada üç kez uygulayabilirsiniz.

Ardıç Yağı ile Selülit Masajı

Ardıç yağı, içeriğinde detoksifiye özellikleri barındırır. Sıvı birikimini azaltır ve selülitlerinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Bir kap içerisine yarım bardak zeytinyağı dökün. Sonrasında 4-5 damla ardıç yağı ilave edin. Karışımı iyice çırpın. Hazırlanan yağı selülitli bölgeye petrisaj (yoğurma) tekniğiyle masaj yaparak yedirin. Bu yöntem, günde 2 kez uygulanıldığında cildin sıkılaşması ve selülitlerin azalmasında oldukça etkili olmaktadır.

Yosun İle Selülit Masajı

Yosun harika bir doğal peelingtir. Kan dolaşımını uyararak cilt sağlığını dengeler ve vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Kap içerisine 3 yemek kaşığı yosun koyun. 1 Fincanın 4’te 1’i kadar deniz tuzu ekleyin ve bir miktar sızma zeytinyağı ilave edin. Karışımı duş öncesi 15 dakika boyunca selülitli bölgeye petrisaj (yoğurma) tekniğiyle masaj yaparak yedirin. Yöntemin etkili olması için birkaç hafta boyunca haftada 1 kez uygulanması gerekir.

Yeşil Kil ile Selülit Masajı

Yeşil kil, kan ve lenf dolaşımına destek olur. Cildi ölü hücrelerden temizler. Yağ yakımını hızlandırır ve bağ dokularını sağlamlaştırır.

Kap içerisine yarımşar fincan yeşil kil ile yosun koyun ve karıştırın. Kaba 1 bardak sıcak su, yarım bardak limon suyu ve 4 tatlı kaşığı bal ilave edin. Karışımı iyice çırptıktan sonra selülitli bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin ve üzerini streç ile sarın. Bu şekilde 30 dakika bekleyin ve bölgeyi ılık su ile durulayın. Bu yöntemi etkili bir sonuç elde edinceye kadar haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Düzenli Spor Yapın

Düzenli bir şekilde spor yapmak, sadece selülitlerinizi gidermekle kalmayıp kalp ve damar sağlığınızı korur, fazla yağlardan kurtulmanızı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla, fit bir görünüme kavuşturur. Bacaklardaki selülitleri eritmek için ağırlıklı egzersizleri tercih edin. Ağırlıkla yapılan bacak egzersizleri, yağın doku altındaki birikimini önler ve yeni selülit oluşumunu engeller.

Bol Su İçin

Selülit, vücutta biriken toksinlerden oluşur. Toksinleri yok etmenin en etkili yollarından biri de bol su içmektir. Bol su içerek cildinizi sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Vücut ihtiyacını karşılamak ve selülitlerinizden kurtulmak için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Özellikle sabahları kendinize salatalık, kavun ve yeşil yapraklı sebzeler ile bir detoks suyu hazırlayın. Yüksek su içeriğine sahip olan yiyecekleri bol tüketmeye özen gösterin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git