Kuru Fırçalamayla Selülit ve Ölü Deriden Kurtulun

Kuru Fırçalamayla Selülit ve Ölü Deriden Kurtulun
18 Mart 2019 tarihinde eklendi, 120 kez okundu.

Günlük cilt bakım rutininize hem sağlıklı hem de ucuz bir alternatif öneriyle destek verelim. Kuru fırçalama, bütün dünyayı yeni güzellik trendi olarak etkisi altına alan fakat yüzyıllar boyunca bilinen, hatta eski Mısır ve Yunanistan’da geleneksel güzellik uygulamalarından biridir.

Bu yazıda kuru fırçalama nasıl uygulanır ve ne gibi yararları vardır konularına değineceğiz.

Kuru Fırça Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kuru cilde doğal bir kıl fırçası (At kılı fırçası ülkemizde yaygın ve son trendler arasındadır) yardımıyla uygulanmalıdır. En geleneksel ve şu an için doğru kabul edilen teknik ayaklardan başlayarak bacaklara (yani yukarı kalp yönüne ) doğru fırçalamadır.

Yuvarlak halkalar yerine düz fırçalamanın daha etkili olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Üst vücudumuza geçtiğimizde benzer şekilde, parmaklarınızın ucundan başlayarak ve vücudunuzun merkezine doğru ilerleyebilirsiniz.

Fırçalarken, yüzünüz veya kasıklarınız gibi hassas alanlardan kaçının. Sırt ve omuzlara ulaşmak için uzun ve sert kıllı fırçaların uzun saplı olanlarını tercih edebilirsiniz.

Fırçalama bitiminde duşa girin, duş esnasında soğuk sıkım yağlardan (örn: jojoba yağı, aspir yağı vb.) faydalanabilirsiniz. Bu yağlar ölü derisini atmış cildinizi nemli tutmada yarar sağlayacaktır. Bazı yağlar direk cilde temas halinde kıl köklerini besleyebilir, bakım yağlarınızı seçerken bunu dikkate almanızı her bitkisel yağı direk cildinize uygulamamınızı tavsiye ederim.

Kuru Fırçalama Yapanları Bekleyen Faydalar

Kuru fırçalama uygulamasının en belirgin faydası pul pul dökülmedir. Ölü deri hücrelerinin en üst kısmını kaldırılınca, altında yumuşak bir yüzey ortaya çıkar.

Uygulamada kan akışı sağlandığı için selülit olan bölgelerinizde gözle görünür iyileştirici etkiler görebilirsiniz. Tabii ki, sabırla rutininiz haline getirip uygulamak önemli. Uygulama aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmeyi de teşvik edebilir. Gerontolojideki Gelişmeler Dergisindeki 2014 yazısına göre, bu teknik cildin yüzeyindeki kan akışını harekete geçirir ve yaşlandıkça yavaşlayan bağ dokusunun sıkılaşmasını teşvik eder.

Aşırı hassas bir cilde veya egzama, sedef hastalığı ve döküntü oluşturan cilt hastalıklarına sahip kişiler, cildin bariyerini zayıflatabileceğinden kuru fırçalama uygulamasını tolere edemeyebilir. Kuru fırçalama açık sıyrıklar veya yaralarda kullanılmamalıdır, çünkü bu yara iyileşmesini geciktirebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git