Tarçının Cilde 5 Önemli Faydası

Tarçının Cilde 5 Önemli Faydası
3 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 193 kez okundu.

Tarçın, Sri Lanka, Endonezya, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde bol miktarda yetişir ve insanlar cilt bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi amaçlı tarçın kullanmaktadır.

Tarçınla ilgili harika bir şey, tarçın yağı, toz, maske vs. gibi pek çok formda bulunup tüketilebilmesidir.

Tarçın, sadece soframıza lezzet katmakla kalmayıp aynı zamanda birçok enfeksiyonu ve hastalığı tedavi edebilen bir baharat olduğunu kanıtlıyor.

Tarçının diyabet, saç dökülmesi, kolestrol, hafıza, artrit, cilt ve daha pek çok şey için yararları hakkında dünyanın dört bir yanında tamamlanan araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Tarçının balla topikal bir şekilde uygulanması, sivilcelerden, solucan hastalıklarından, egzamadan ve diğer cilt enfeksiyonlarından koruduğu bilinmektedir.

Tarçının uçucu yağ formu genellikle aromaterapide kullanılır ve limon, lavanta, kakule, sardunyum ve biberiye esansiyel yağları ile iyi birleştirilir. Bunların yanında, artrit, genel ağrı ve benzeri hastalıkları iyileştirmek için masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Tarçının Cilde Faydaları

Tarçın, yüzyıllardır Asya kültürlerinde geleneksel ilaçlarda, Çin ve Hindistan’da kullanılmaktadır. Tarçının sunduğu çeşitli faydalar arasında en önemlilerinden biri sağlıklı cildi korumadaki rolüdür.

Buna ek olarak, cilt ile ilgili çeşitli hastalıkların ve enfeksiyonların giderilmesinde de yardımcı olabilir. Böylece, tarçın cildinizi geliştirmek için çok yönlü ve çeşitli olarak kullanılabilir.

Tarçının cilt için yararlarından bazıları şunlardır:

1. Cildi Sıkılaştırır

Tarçının, cildi sıkılaştırarak ince çizgilerini geliştirdiği söylenir.

Tarçın kullanılması kan damarlarını canlandırabilir ve cildin yüzeyine kan getirebilir. Tarçını 3 damla tarçın yağı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı karışımı ile kullanabilirsiniz. Bu karışımı ciltteki ince çizgilere uygulayın, gözlerden kaçınmaya özen gösterin.

Cilt kısa sürede sıkılaşır ve ince çizgiler daha az görünür hale gelir. Bu, dudakları dolgunlaştırmak için bile yapılabilir ve dudak parlatıcısının alternatifi olarak kullanılabilir.

2. Deriyi temizler

Tarçın ayrıca kafa derisini beslemek için kullanılabilir. 1 çay kaşığı tarçın, ¼ çay kaşığı ılık zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal ile macun yapın. Bunu kafa derisine masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletin.

Sonrasında normal bir şampuanla yıkayın. Tarçın saç derisini uyarmak ve kıl foliküllerine besin sağlamak için eksfoliye edici bir madde olarak işlev görür.

3. Egzama tedavisi

Egzama, cildin iltihaplandığı ve tahriş edildiği bir durumdur. Çok sayıda tıbbi durum, ‘egzema’ terimi altında gruplandırılmıştır. Egzamanın en yaygın türü atopik dermatittir ve kalıtsal bir durumdur. Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, en önemli neden; vücudun bağışıklık sisteminin tahriş edici bir uygulamaya veya alerjene karşı aşırı tepki vermesidir.

Egzama açık renk lekeler bırakan çok rahatsız edici bir cilt durumu olabilir.

Bazı insanlar bu oluşumların üzerinde 1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı bal uygulayarak rahatlamasını sağlayabilmiştir.

Bununla birlikte, yüzünüzde bu karışım kullanılmamalıdır çünkü tahrişe neden olabilir. Cilt üzerinde tarçın macunu kullanmadan önce bir cilt testi yapmanız tavsiye edilir.

4. Sivilce ve Akne Tedavisi

Tarçının sivilcelerin ve aknelerin tedavisinde yardımcı olduğu söylenir. 1 çorba kaşığı tarçın tozunu 3 çorba kaşığı bal ile karıştırarak sivilceli bölgelere uygulayın. Bu macunu bir gece veya 20 dakika bekletin, daha sonra ılık suyla yıkayın.

Sivilce konusunda tamamlayıcı bir tedavi olarak hazırladığımız; Sivilce İzlerine İyi Gelen Kremler başlıklı araştırma yazımızdan, sivilcelerin iyileştikten sonra ciltte bıraktığı izlerin giderilmesine yönelik etkili tedaviler hakkında detatlı bilgi edinebilirsiniz.

5. Antiseptik

Tarçın antiseptik özelliklere sahiptir. Açık kesik veya yara izi varsa, üzerine bir miktar tarçın tozu atın. Bakteriler öldürülür ve yara çabuk iyileşir. Tarçının anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklerini belirleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır.

1978’de yapılan bir çalışma tarçının mantar önleyici etkilerini tespit etti. Bu bileşiğin, mikotoksin üreten mantarlarda büyüme ve toksin üretimini inhibe ettiği bildirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git