Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?
5 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.246 kez okundu.

Eşek sütü sabunu, eşek sütünden üretilir ve çeşitli cilt hastalıklarında sıkça kullanılan sabunlardan biridir. Cilt problemlerinin giderilmesinde kullanıldığı kadar, cilt sağlığı ve cilt güzelliği için de kullanılır. Cilt lekeleri, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde büyük rol üstlenmektedir.

Vitamin açısından zengin bir içeriğe sahip olan eşek sütü, içeriğinde, A, C, D, E, B1, B2 ve B6 vitaminlerini barındırmaktadır. Bunların yanı sıra, Cassein (kas yapıcı protein), Omega-3, Albümin, Tuz, Yağ, Laktoz ve su içerir. Eşek sütü, içerdiği mineraller açısından da oldukça zengin bir besin maddesidir. Kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, fosfor ve sodyum gibi insan sağlığı açısından ciddi öneme sahip mineraller içermektedir.

Cilde iyi gelen özelliği sayesinde, güzelleşmek isteyen hanımların da ilgisini çekmektedir. Hatta güzelleşmek adına eşek sütü ile banyo yapıldığı da bilinmektedir. Bir kilo eşek sütünden yaklaşık beş adet sabun elde edilebilmektedir. Bu da, eşek sütü sabunu fiyatının pek de ucuz olmadığını gösterir. Günümüzde, eşek sütünün kilosu 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır.

Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında kullanımı oldukça fazladır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile cildi besler ve tedavi eder. Egzama ve sedefin, cilt üzerinde oluşturduğu hasarlı bölgeler, eşek sütü sabunu ile günde 1 kez yıkanıp durulanmalıdır. Eşek sütü sabununun cilde günde 1 defa uygulanması hasarlı bölgenin tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Eşek sütü sabunu, cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde aktif rol oynar. Lekeli bölge eşek sütü sabunu ile yıkanır. Bu uygulamayı her banyoda yapabilirsiniz. Bununla birlikte, cildin  sivilce ve aknelerden arınması konusunda da oldukça etkilidir. Eşek sütü, pH değeri ve biyokimyasal bileşimi ile, anne sütüne en yakın özelliğe sahip süt olarak da bilinmektedir.

Vücudunuzu eşek sütü ile yıkamanız, cilt hastalıklarının şiddetini etkili bir şekilde azaltır. Bununla birlikte kolon kanseri, astım, siroz ve bronşit gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları

Eşek sütü içeriğindeki nemlendirici özelliği, cilt üzerinde mucizevi bir etkiye sahiptir. Öyle ki, mısır kraliçesi Kleopatra’nın, 700 eşeğin sütü ile güzellik banyosu yaptığı rivayet edilmektedir.

Eşek sütünün ateş düşürücü ve balgam söktürücü özelliği vardır. Yüksek kalsiyum sayesinde, kemik erimesinin önüne geçer ve kemik gelişimini artırır. Yağ yakımını hızlandırır ve vücudunuzu formda tutmaya yardımcı olur.

Cildin nemlendirilmesi ve temizlenmesi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca, Anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliği sayesinde cilt üzerindeki kırışıklıkların giderilmesi ile genç bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git