Epilepsi: Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Epilepsi: Nedenleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi
18 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Epilepsi tekrarlayan nöbetlere neden olan yaygın görülen bir hastalıktır. Beyinde normal olmayan elektriksel aktivite patlamaları nöbetlere neden olur. Nöbetler kas kontrolünün sağlanamamasına, konuşma ve görüş zorluğuna veya bilinç kaybına neden olabilir. Nöbetler genellikle çok uzun sürmezler, ama korkutucu olabilirler. Tedavi genellikle nöbetleri kontrol etmek ve azaltmak için yapılır ve başarılıdır.

Epilepsi bir tür akıl hastalığı veya zihinsel bir engel değildir. Genellikle düşünme becerinizi veya öğreniminizi etkilemez. Bulaşıcı değildir.

Epilepsiye Ne Sebep Olur?

Çoğu zaman epilepsiye neyin sebep olduğunu anlaşılamaz. Bazen kafa travması, beyin tümörü, beyin enfeksiyonu veya inme gibi sebepler epilepsiye neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Epilepsinin ana semptomu, herhangi bir uyaran olmadan gerçekleşen  ve tekrarlayan nöbetlerdir. Tedavi olmaksızın nöbetler devam edebilir ve daha da kötüleşebilir.

Farklı türden nöbetler var. Epilepsi  hastası bir birey genellikle bir tür nöbet geçirir. Ancak bazı hastalar birden fazla tür nöbet geçirebilirler. Geçirilen nöbet türüne göre vücudunuz farklı olarak etkilenebilir:

  • Hastada nöbet sonucu duyuların doğru çalışmaması görülebilir. Örneğin, tuhaf kokular veya sesler duyabilirler.
  • Kasların kontrolünü kaybedilebilir.
  • Vücut seğirmesi veya sarsılması yaşanabilir.
  • Nöbet sonrası bayılma durumu veya bilinç kaybı gözlenebilir.

Nöbet geçiren herkes epilepsi hastası değildir. Bazen nöbetler bir yaralanma, hastalık ya da başka bir sorun nedeniyle olur. Bu durumlarda, problem ortadan kalktığında nöbetler durur.

Epilepsi Nasıl Teşhis Edilir?

Epilepsi tanısı koymak zordur. Nöbet geçirdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuz ilk önce sizin anlattıklarınıza göre yaşadığınız durumun nöbet olup olmadığını anlamaya çalışır. Örneğin, bir kas seyirmesi ya da migren bir tür nöbet gibi görünebilir.

Doktorunuz, nöbet geçirmeden hemen önce, nöbet sırasında ve hemen sonrasında neler olduğunu öğrenmek için birçok soru soracaktır. Doktorunuz ayrıca sizi muayene edecek ve EEG gibi bazı testler yapacaktır. Bu testler ve kontroller, epilepsiniz varsa ne tür nöbetler geçirdiğinizin teşhis edilmesine yardımcı olur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar, epilepsisi hastalarının bir çoğunda nöbetleri kontrol edebilir. Epilepsi nöbetlerini en iyi şekilde yönetmek için doğru bileşime sahip ilaçları, zamanında ve dozunda kullanmanız oldukça önemlidir. Amaç, nöbetlerin önlenmesi ve mümkün olduğunca az yan etki oluşmasını sağlamaktır.

Kullandığınız ilaçlar tek başına nöbetlerinizi kontrol etmezse, doktorunuz diğer tedavileri de deneyebilir. Diğer tedaviler şunlar olabilir:

  • Nöbetlerin başladığı hasarlı beyin dokusunu cerrahi yolla çıkarılabilir.
  • Ketojenik diyet olarak adlandırılan özel bir diyet uygulanabilir. Bu diyetle beraber çok daha fazla yağ ve daha az karbonhidrat tüketirsiniz. Bu diyetin, epilepsisi olan bazı çocuklarda nöbetleri azalttığı görülmüştür.
  • Vagus siniri uyarıcısı olarak adlandırılan bir cihaz takılabilir. Doktorunuz cihazı köprücük kemiğinizin bulunduğu bölgeye implante eder. Bu cihaz nöbet kontrolüne yardımcı olmak için boynunuzdaki vagus sinirine ve beyninize zayıf sinyaller gönderir.
  • Duyarlı bir nörostimülasyon sistemi denen bir cihaz takılabilir. Doktorunuz cihazı kafatasınızın içine yerleştirir. Cihaz nöbet başladığını algılar ve nöbeti önlemek için beyne zayıf bir sinyal gönderir.

Epilepsi Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Epilepsi her insanı farklı etkiler. Bazı hastalar sadece birkaç nöbet geçirir. Bazı hastalar ise daha çok ve daha sık nöbet geçirirler. Genellikle nöbetler zararsızdır. Ama nöbet geçirilen yere ve nöbet sırasında ne yapıldığına bağlı olarak travmalar görülebilir. Araç kullanımı ve yüzmek için doktorunuzun onayını almanız iyi olacaktır.

Nöbetlerinizi neyi tetiklediğini biliyorsanız, bunlardan uzaklaşarak nöbetlerinizi azaltabilirsiniz. Düzenli uyumak ve stresten kaçınmak yardımcı olabilir. Alkol ve sigara da nöbetlerinizi tetikler. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam tarzı benimseyin.

Ebeveynler için, eğer bir nöbet geçirirse çocuğunuza ne olacağı konusunda endişelenmeniz normaldir. Ancak, çocuğunuzun normal hayatına devam edebilmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmenleri ve bakıcıları ile konuşup bir nöbet geçirmesi durumunda ne yapmaları gerektiğini onlara öğretin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git