Erkekler Neden Evlenmek İstemez?

Erkekler Neden Evlenmek İstemez?
1 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 352 kez okundu.

Erkeklerin evliliğe karşı isteksiz olmasının nedeni genel olarak, karşılıklı saygı, sevgi ve anlayış eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu üç faktör, çiftlerin geleceğe yönelik güven inşasının temelidir. Birçok erkek aşk hakkında konuşur ancak konu evliliğe geldiğinde derin bir düşünceye dalarlar. Bu yazıda, erkeklerin evliliğe karşı bakış açısını inceleyecek ve erkekler neden evlenmek istemez sorusuna yanıt arayacağız.

Erkeklerin Evlenmek İstememe Sebepleri

Erkeklerin Evlenmeme Sebebi

Bu konuda aslında genelleme yapmak doğru değildir. Evlenmek istemeyen erkekler olduğu için evlenmek için ısrar eden erkek de vardır. Ancak genel olarak erkeklerin evlenme konusunda kadınlardan daha çekimser olduğu görülmektedir.

Neden? Bazı erkekler finansal özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünüp isteksiz olabilirken, bazıları ise ayrı bir yaşam alanı olmaması nedeniyle evliliğe soğuk bakabiliyor.

Kadınlar erkeklerle ilgilenir, onları besler, sıcak tavırlarıyla dikkat çeker ve bütün bunları, bir aile kurmak ve sonrasında çocuk sahibi olabilmek umuduyla yaparlar. Erkeklerin isteksizce evlenmesinin en yaygın sebebi, eşlerinin gelecekteki çocuklarının sorumluluğu ve özgürlüklerinin kısıtlandığı gibi düşüncelerdir. Aynı zamanda maddi yeterliliği yüksek olan erkeklerde, evliliğin ilerleyen sürecinde boşanma gibi bir durum söz konusu olduğunda, mülk paylaşımı yapmak zorunda kalmaları da korkutucu sebeplerden biridir.

Evlilik Süreci

Bir diğer isteksiz bakış açısı da evlilik törenini sıkıcı bulmalarıdır. Size saçma da gelse evlilik süreci, alışveriş, aile tanışmaları gibi süreçler genç birçok erkeğin gözünü fazlasıyla korkutmaktadır.

Bununla birlikte erkekler genel olarak evleneceği kızın fiziksel özelliklerini de inceler ve düğün sonrasında gözlerinin içine baktığı o güzel mi güzel kızın şişmanlayıp, vücudunun deformasyona uğradığı düşüncesi evliliğe bakış açılarını değiştirebilir.

Erkeklerin evlenmelerinde aynı derecede önemli bir korku da çocuğun sahibi olmaktır. Evet, evlenmeden de çocuk sahibi olmak mümkündür. Ancak çoğu zaman çocuklar meşru ailelerde doğar. Erkeklerin korkusu, çocuk olduğunda, eşinin ilgisini zamanla kaybedip, zamanının büyük bir kısmını çocuğunu yetiştirmeye ayırmasıdır.

Özgürlüğü Kaybetme Kaygısı

Yukarıda anlatılanlara ek olarak, erkekler evlilik sonrasında eşlerinin, özgürlüğünü kısıtlamasından korkarlar. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek, avlanmak, balık tutmak gibi sosyal aktivitelerden uzak kalacaklarını düşünürler. Böyle bir durumda kızın, erkek ile ciddi bir konuşma yapması, ona olan güveni ve ilişkisine duyduğu önemi bir kez daha vurgulaması gerekiyor. Hatta abartılı olmaması durumunda arkadaşları ile olan ilişkilerini sürdürebileceği ve barda eğlenebileceği ve böylece arkadaşlarını unutmaması gerektiğini söylemesi erkeğin hoşuna gidecektir. Erkekler bu tip yapıcı konuşmalar sayesinde düşüncelerini değiştirebilir.

Bir erkek, kalıcı bir ilişkisi olmayan arkadaşları tarafından kuşatılmış durumdaysa evlilik için acele etmeyecektir. Bu durumda kendini, arkadaşları arasında beyaz bir kargaya benzetebilir. Erkekler bazen de evlilikten sonra ilerleyen zamanda ebeveynleri ile aynı evi paylaşmak zorunda kalmaktan korkabilir.

Bazı erkeklerin ise evlenmeyi reddetmesinin nedenlerinin altında daha önceden bir evlilik deneyimine sahip olmaları yatar. Evliliği daha önceden tecrübe etmiş erkeğin bakış açısı tamamen değişebilir. Çünkü artık kendini daha özgür hissetmektedir. Sorumluluklarından sıyrılmıştır. Kalan hayatını, evlilik hakkında düşünmeden, kendi istediği birçok şeyi yapabilmek arzusu ile yaşamak ister. Bu düşünceye sahip erkeklerin kendi başına olgunlaşması ve hayatı tecrübe etmesi daha doğrudur.

Kadınların Beklentisi

Elbette ki kadınların erkeklerden beklentileri çoktur. Onunla ilgilensin, hediyeler alsın, maddi durumu iyi olsun, gezdirsin… Gibi birçok istek ve bütün bunlara yetişmeye çalışmak erkeği bunaltan nedenler arasındadır.

Evlilik gibi ciddi bir adım için her iki tarafın da olgun düşünebiliyor olması gerekmektedir. Sadece evlenmek istemek yeterli değildir. Bu kararı bilinçli bir şekilde ele alıp, çiftlerin ortaya çıkabilecek her türlü sorun ile birlikte başa çıkıp çıkamayacağını tartması önemlidir.

Sonuç olarak evlenmek istediğiniz erkeğin evlilik için acelesi olmadığını gözlemliyorsanız, bunun sebebi illa erkeğin hoşuna gitmeyen bir durum olarak yorumlanamaz. Bunun altında mantıklı sebepler de aranmalıdır.

Hayatta sahip olduğumuz en değerli şeydir aile. Bunu unutmayalım ki doğru adım atıldığında ve mantıksız konular bir tarafa bırakıldığında geriye sadece mutluluk kalır. Doğru kişiyi bulduğunuza eminseniz ve şartlar her iki taraf için de olgun görünüyorsa, çok fazla zaman kaybetmenize gerek yok, çünkü aile her şeydir.

Erkekler Ne Zaman Evlenmek İster?

Yukarıda bahsettiğimiz durum aslında bir genellemeden ibarettir. Sevdiği kadınla evlenmek konusunda aceleci davranan birçok erkek bulunur. Hatta genel olarak sosyal çevrenin de etkisiyle belli bir yaşa gelen erkekler evlenmek isterler.

Sevdiği kadını kaybetme korkusu yaşayan biri aceleci de davranabilir. Bazı erkekler neden evlenmek için acele eder diyorsanız ana neden budur. Ya da tanışır tanışmaz hemen evlenmek isteyen erkek aşık olmuş ve mantıksız bir şekilde kaybetme korkusu yaşıyordur.

Belirli bir düzen tutturamayan erkeklerin düzenli bir hayata geçmek, yeni bir başlangıç yapmak ve bir eve ait olma duygusu ağır bastığında evlilik ihtiyacı ve düşüncesi de artış göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git