Enzimler ve Probiyotikler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Enzimler ve Probiyotikler Arasındaki Farklar Nelerdir?
18 Mart 2019 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

Çoğu insan probiyotik ve enzimlerin bağırsak yardımcıları olduğunu bilir, fakat bundan ötesini genelde bilmeyiz. Aslında her iki besin maddesinin aynı ve ayrı bir çok spesifik özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda genel olarak kendiniz için en iyisini seçebilmenizi ve farkındalığınızın artmasını hedefledik.

Enzimler ve probiyotikler arasındaki farkları aşağıda açıkladık.

Enzimler

Enzimler, canlı organizmalardan gelen canlı olmayan protein molekülleridir. Vücuttaki kimyasal reaksiyonları, makro besinleri; protein, karbonhidrat ve yağın parçalanmasını destekler ve hızlandırır. Proteinler amino asitlere, yağlar yağ asitlerine, karbonhidratlar ise lif ve glikoza bölünür.

Enzimler büyük öğünlerin sindirilmesine yardımcı olur ve çoğu insanı etkileyen laktoz intoleransı gibi gıda alerjileri ve intoleransı olanlarda ara sıra sindirim semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aslına bakarsanız hücrelerimizde gerçekleşen her metabolik olayda enzimler etkilidir. Böyle düşünüldüğü zaman enzimler olmadan yaşamın mümkün olmayacağı anlaşılacaktır.

Probiyotikler

Probiyotikler, gastrointestinal sisteminizin yerleşmesine yardımcı olan canlı bakterilerdir. Daha açık olmak gerekirse, canlı bakteriler ve “iyi” mikroorganizmalar olarak adlandırılan mayalardır. Probiyotikler, vücudumuzdaki kötü bakterilere karşı iyi bakterileri yerine koymakla görevlidirler.

Yani öncelikli savaşları kötü bakterilerledir. Geniş bir araştırma grubuna göre, probiyotiklerin en güçlü iki türü Bifidobacteria ve Lactobacilli’dir.

Enzimler ve Probiyotiklerin Ortak Noktası

Enzimler ve probiyotiklerin ortak özellikleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

  • Her ikisi de GI sisteminizde çalışır.
  • Her ikisi de ısıya dayanıklıdır (bu nedenle onlarla yemek pişirme sınırsızdır).
  • Her ikisi de bağışıklık sistemini ve sindirimi destekler.
  • Her ikisi de bağırsak sağlığı için harikalar yaratır.

Farklılıkları

Enzim ve probiyatiklerin farkları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Probiyotikler canlı organizmalardır ve enzimler değildir.
  • Enzimler yemeğinizi maksimum emilim için parçalara ayırırken, probiyotikler sağlıklı bir bağırsağı desteklemeye yardımcı olmak için yaşar, yemek yerken çoğalır.
  • Enzimler takviye ve çiğ gıdalarda bulunur ve vücutta yapılabilir, probiyotikler sadece çiğ, fermente gıdalardan (turşu, peynir vs) ve takviyelerden alınır.
  • Sindirim enzimleri besini ağzımıza attığımız andan itibaren çeşitli yerlerde bulunur; Tükürük, mide asidi, pankreas suyu ve vücudun bağırsak salgıları dahil. Fakat probiyotikler, ince ve kalın bağırsaklarda daha fazla yoğunlaşmıştır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git