Cevizin Sağlığınıza 7 Mucizevi Faydası

Cevizin Sağlığınıza 7 Mucizevi Faydası
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

Ceviz, herkesin günlük beslenme programına eklemesi gereken, doğanın en yararlı armağanlarından biridir. Cevizin mucizevi faydalarını saymakla bitiremeyiz. Herkesin üzerinde uzlaştığı bu gıdanın bazı temel özellikleri anlatarak faydaları üzerinde duracağız.

Her gün bir kase ceviz tüketmek, vazgeçilmez bitkisel yağların günlük dozunu ve ayrıca gerekli miktarda bakır, manganez, molibden ve vitamin biyotin almanızı sağlar. Doktorlar diyetinize bu besini mutlaka eklemenizi öneriyor. Böylece vücudunuzu bir çok gerekli biyolojik olarak aktif maddelerle zenginleştirir ve vücudunuzu güçlendirirsiniz.

Cevizin Faydaları (Liste)

Aşağıda, uzmanların cevizin faydaları üzerine değindiği en önemli başlıklar detaylandırılmıştır.

1. Kanser Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Farelerde yapılan büyük ölçekli çalışmalar, cevizlerin düzenli kullanımının prostat kanseri ve göğüs kanseri gelişme olasılığını azalttığını göstermiştir. Bazı raporlara göre, cevizlerin sistematik kullanımı prostat kanseri gelişme olasılığını %30-40 ve meme kanserine yakalanma olasılığını %50’ye kadar azaltabildiği ortaya çıkıyor.

Bu nedenle eğer kanser hastalıklarından kurtulmak istiyorsanız tüketebildiğiniz ölçüde bir avuç tüketmek çok faydalı olacaktır.

2. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Ceviz, çok miktarda amino asit arginin içerir, kan damarlarının çalışması için faydalıdır ve kardiyovasküler patolojilerin gelişme olasılığını azaltır. Ayrıca cevizler, belirgin anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve patolojik kan pıhtılarının oluşumunu önleyen omega-3 alfa-linolenik asit içerir. Çalışmalar, alfa-linolenik asit içeriği bir diyetin kardiyovasküler patolojilerin olasılığını %50 oranında azalttığını göstermektedir.

Ceviz gibi kuruyemişlerin faydaları arasında kalp sağlığı ilk sıralarda gelir.

3. Antioksidan İçeriği Zengindir

Ceviz eşsiz bir antioksidan kaynağıdır. Bu meyve juglon gibi az miktarda antioksidan, tanenler ve flavonlar içerir. Bir çalışmada, cevizlerde bulunan polifenollerin, karaciğer hücrelerindeki kimyasal önleyebildiği gösterilmiştir. Genel olarak, antioksidanlar ve polifenoller, vücudu serbest radikallerin etkisinden korur, damarlardaki aterosklerotik değişiklik riskini azaltır ve ayrıca belirgin anti-enflamatuar etkiler sağlar.

4. Kilo Kontrolünde Etkilidir

Cevizin düzenli tüketimi (günde en fazla 4-5 adet), kilonuzu optimum seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Ceviz, doygunluk hissi verdiği için ana yemekte daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Öte yandan, cevizlerin yararlı özellikleri, normal formdaki metabolik süreçlerin korunmasına yardımcı olur, bu da kilo kontrolüne katkıda bulunur.

Zengin bir kahvaltıda ceviz, fındık gibi gıdalar çok iyi alternatiftir.

5. Erkek Üreme Sağlığına İyi Gelir

Birçok kişi cevizlerin erkeklerde üreme işlevi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu biliyor. Birbirinden bağımsız birkaç büyük ölçekli çalışma, erkeklerde cevizin düzenli tüketimiyle, spermin niteliksel ve kantitatif özelliklerinin geliştiğini ortaya koymuştur.

Yani düzenli ceviz tüketmek hem sperm kalitesini hem de sayısını arttırmaktadır.

6. Beyin Aktivitelerini İyileştirir

Ceviz nöroprotektörler denilen biyolojik olarak aktif bir dizi madde içerir. Bunlar arasında E vitamini, folik asit, melatonin, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar bulunur. Ceviz tüketiminin, beyin aktivitesinin iyileştirilmesinde ve yaşlanmaya katkıda bulunan süreçlerin önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Eskiden beri cevizin şeklinin beyne benzemesinden dolayı akıl hastalarına ceviz yedirmek gibi bir gelenek gelişmiştir. Bu geleneğin aslında yararlı bir gelenek olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur.

7. Şeker Hastalığına İyi Gelir

Cevizin içerdiği yağ asidi bileşimi, tip 2 diyabeti olan kişilerde metabolik süreçlerin düzenlenmesinde son derece etkilidir. Çalışmalar, düzenli ceviz tüketilmesinin insülin üretimini geliştirdiğini ve kandaki şeker seviyesini düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Cevizin fazla tüketimi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Diyetinize ceviz eklemeden önce alerinizin olup olmadığı ve diğer olası yan etkileri konusunda mutlaka doktorunuza danışınız.

Faydalı yiyecekler konusunda bir diğer yazımız olan; Elmanın Faydaları başlıklı yazımızdan, düzenli elma tüketiminin vücut sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git