Aromaterapi Nedir, Ne İçin Kullanılır, Güvenli Midir?

Aromaterapi Nedir, Ne İçin Kullanılır, Güvenli Midir?
31 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 291 kez okundu.

Aromaterapi veya esansiyel yağ tedavisi, bir bitkinin aroma üreten yağlarını (esansiyel yağlar) hastalıkları tedavi etmek için kullanır. Uçucu yağlar bitkinin çiçeklerinden, yapraklarından, saplarından, kabuklarından veya köklerinden alınır. Bu yağlar; yağ, alkol veya losyon gibi başka maddelerle karıştırılır ve daha sonra cilde sürülebilir havaya püskürtülebilir veya solunabilir. Yağları cildinize masaj yaparak veya banyo suyuna dökerek de kullanabilirsiniz. 1900’lü yılların başlarından bu yana uygulanan aromaterapi, Avrupa kökenlidir.

Aromaterapi, yağlardaki kokuların burundaki sinirleri uyarmasına dayanır. Sinirler beyni, hafızayı ve duyguyu kontrol eden kısımlara iletiler gönderir. Yağın türüne bağlı olarak, vücutta sakinleştirici veya uyarıcı etki gösterirler.

Yağların, kan basıncında, nabız ve diğer vücut fonksiyonlarında değişikliklere neden olması için vücudun hormonları ve enzimleriyle etkileştiği düşünülmektedir. Başka bir teori, bazı yağların kokusunun, vücutta ağrı kesici maddeler üretmesi için uyarıcı etki gösterdiğini öne sürmektedir.

Aromaterapi Ne İçin Kullanılır?

Aromaterapi gevşemeyi sağlayıp stresi hafifletebilir. Aynı zamanda yanıklar, enfeksiyonlar, depresyon, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi çeşitli fiziksel ve zihinsel durumların tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Ancak, şimdiye kadar aromaterapinin hastalıkları etkili bir şekilde önlediği veya tedavi ettiği iddialarını destekleyen sınırlı bilimsel kanıtlar bulunmaktadır.

Aromaterapi Güvenli Midir?

Aromaterapi uygulayan terapistler bu konuda çeşitli lisans veya sertifikalara sahiptir. Masaj terapistleri ve hemşirelerin uyguladığı aromaterapide deneyim ve eğitim oldukça önemlidir. Aromaterapinin sağlık durumunuz için yararlı ve güvenli olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

  • Aromaterapide kullanılan yağlar yutulmamalıdır. Yağların kimyasal etkisi oldukça güçlüdür ve yutulduğunda tehlikeli olabilir.
  • 5 yaşından küçük çocuklara aromaterapi uygulanmamalıdır. Yağlar göz ve ağız çevresinde kullanılmamalıdır. Hassas olan bu bölgelerde tahrişe neden olabilirler.
  • Kronik hastalıkları veya rahatsızlıkları olan kişiler doktora başvurmadan aromaterapi kullanmamalıdır.
  • Astım, solunum alerjileri veya kronik akciğer hastalığı olanlarda yağlar, hava yollarında spazmlara neden olabilir.
  • Hamile kadınlar aromaterapi kullanmamalıdır. Bazı yağlar (ardıç, biberiye ve adaçayı gibi) rahim kasılmalarına neden olabilir.

Alternatif bir terapi kullanıyorsanız veya alternatif tedaviyi geleneksel tıbbi tedavinizle birleştirmeyi düşünüyorsanız, terapistinize ve doktorunuza danışmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git