Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Telefonunuz Çalındığında Yapmanız Gerekenler
20 Mart 2019 tarihinde eklendi, 108 kez okundu.

Cep telefonunuz çalındığında paniğe kapılmadan yazımızın devamındaki önlemleri almalısınız. Telefonunuzun çalındığından eminseniz, öncelikli yapmanız gereken BTK’nın ihbar merkezi numarasını aramak ve telefonunuzun çalındığını bildirmektir. Cep telefonu çalınan ya da kaybeden bireyler bu numarayı arayarak telefonlarını iletişime kapatabilirler. Eğer BTK’yı aradığınız zaman telefonda IMEI numarası, kimlik bilgileriniz ve son kullandığınız tarihi de bildirirseniz ve tüm bu bilgiler merkez tarafından doğrulanırsa; çalınan telefonunuz siyah listede yer alır ve diğer SIM kartları tarafından kullanımı da engellenmiş olur.

Tabi, telefon iletişime kapatılmadan önce bir mesaj gönderilir ve yakın bir merkeze götürülmesi yönünde bir yasal uyarı mesajı gelir. Telefonun çalıntı olduğuna dair yapılan uyarı mesajının ardından, çalıntı ihbarı yapılan telefon hakkında gerekli bilgileri IMEI sorgulama adresinden ulaşabilirsiniz.

Telefonunuzun çalınma ya da kaybolma riskine karşın, IMEI numaranızı bir yere kayıt etmenizi sizlere öneriyoruz. Eğer telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa, yetkililerin ilk öğrenmek isteyeceği IMEI numarası olacaktır.

Telefon çalınması ya da kaybolması durumunda yapabileceğiniz bir diğer şey ise; kullandığınız operatörü aramak olacaktır. Böylelikle bir önlem olarak hattınızın iletişime kapatılması talebinde bulunabilirsiniz.

Telefonunuzun kaybolması ya da çalınması durumunda yapabileceğiniz bir diğer şey ise; savcılığa şikayette bulunmaktır.

Eğer yukarıdaki işlemleri yaptıysanız, ve sonrasında telefonunuz elinize ulaştıysa, hangi yolu deneyerek telefonu iletişime kapattıysanız, o yolla yine açılması talebinde bulunmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git