Doğru Beslenerek Selülitten Kurtulmak Mümkün Müdür?

Doğru Beslenerek Selülitten Kurtulmak Mümkün Müdür?
5 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 221 kez okundu.

Selülit, her dört kadından üçünde görülen bir problemdir. Selülitin en sık görüldüğü bölgeler; bacaklar, kalça, göğüs, karın ve kol bölgesidir. Selülit fazla kilolu ve yağ oranı yüksek kişilerde görülebildiği gibi, zayıf kişilerde de ortaya çıkabilir. Selülit oluşumuna neden olan en büyük etkenlerden biri ise, beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlardır. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, cilt altı yapısını bozarak selülit oluşumuna neden olur. Eğer sizde de bölgesel selülit şikayeti varsa, nedeni yaptığınız beslenme hataları olabilir.

Peki, yalnızca beslenme rutininizi değiştirerek, selülitleri azaltmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Selülit oluşumunda beslenmenin önemi büyüktür ve sağlıklı beslenerek selülit oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz. Yazımızda bulunan beslenme tavsiyelerini uygulayarak, selülit oluşumunu engelleyebilir ve çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Uygulamanız Gereken Beslenme Alışkanlıkları

 • Kahvaltıyı atlamayın ve hazır gıdalarla geçiştirmeyin. Uzun süre aç kalmak dokulara besin taşınmasını engelleyerek, selülit oluşumuna sebep olabilir. Aşırı aç kalmamaya dikkat edin ve gün içinde sağlıklı ara öğünler tüketmeye özen gösterin.
 • Şok diyetler, vücudunuzda su kaybına neden olur ve son derece sağlıksızdır. Şok diyet uygulaması sonucunda, vücudunuzdaki selülitler artabilir. Bu nedenle, aşırı düşük kalorili diyetleri kesinlikle uygulamayın.
 • Akşam yemeği için genellikle düşük kalorili yiyecekleri tercih edin. Akşam üstü saat 7’den sonra, her hangi bir gıda tüketmemeye çalışın. Gece geç saatlerde ve yatmadan önce, yemek yememeye özen gösterin. Eğer geceleri çok acıkıyorsanız tarçınlı süt, yulaf ezmesi veya bir miktar yoğurt yiyebilirsiniz.
 • Tuz, selülite yol açan en büyük etkenlerden biridir. Tuz vücudumuzda fazla miktarda sıvı tutulmasına ve ödem oluşumuna neden olur. Vücuttaki ödem ise, selülitlerin artmasına ve belirginleşmesine yol açar. Selülitlerden kurtulmak için, tuz tüketimini olabildiğince azaltmaya çalışın. Yemeklerde tuz yerine, kekik, nane, karabiber, toz biber ve zencefil gibi baharatlar kullanarak tuzun eksikliğini giderebilirsiniz.
 • Sıvı kaybı ve susuzluk, selülit oluşumuna sebep olur. Vücudunuzu susuz bırakmayın. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin.
 • Bol miktarda kafein içeren çay, kahve ve asitli içeceklerden ve alkollü içeceklerden olabildiğince uzak durun. Bu tip içecekler, vücudunuzda su kaybına neden olarak selülit oluşumunu arttırır. Sağlıksız içecekler yerine, doğal bitki çaylarını veya meyve sularını tercih edin.
 • Yağlı yiyecekler, selülit oluşumunu hızlandırır. Aşırı yağlı yiyeceklerden, kızartma çeşitlerinden ve sağlıksız yağ içeren fast food ürünlerinden uzak durun. Yiyecekleri kızartmak yerine, haşlayarak, fırınlayarak veya ızgarada pişirerek tüketin.
 • Hazır ve paketlenmiş gıdalardan, yapay şeker içeren ürünlerden ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun. Doğal sebze ve meyvelere yönelin. Özellikle bol bol mevsim yeşillikleri ve salata tüketin.
 • Katı yağ tüketmek, selülit oluşumuna zemin hazırlayan en büyük nedenlerden biridir. Margarin ve tereyağı tüketmemeye özen gösterin. Yemeklerinizde, en sağlıklı yağ olarak bilinen, saf zeytinyağı kullanın. Ayrıca katı yağ kullanılarak hazırlanmış, pasta, kurabiye gibi unlu mamüller tüketmeyin.
 • Beyaz ekmek tüketmek yerine, her zaman esmer ekmek veya tam tahıllı ekmek tüketin.
 • Eğer çok fazla kırmızı et tüketiyorsanız, beyaz et tüketimine öncelik vermeye çalışın.

Fazla bilinmese de, sigaranın selülit oluşumunu büyük oranda arttırıcı bir etkisi vardır. Kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve dokularınıza oksijen taşınmasını engeller. Selülitlerden kurtulmak istiyorsanız, kesinlikle sigarayı bırakmalısınız.

Selülit problemini gidermek üzere araştırma yapan okuyucularımıza; Selülit Nasıl Geçer başlıklı yazımızı da okumalarını tavsiye ediyoruz. Önerilen yazıda; selülit tedavisine yönelik hem klinik hem de doğal uygulamalara detaylı olarak değindik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git