Fotojenik Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Fotojenik Olmak İçin Ne Yapılmalı?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Bugün benim gibi pek çok kişinin muzdarip olduğu, fotoğraflarda güzel çıkmama konusu hakkında yazacağım. Fotojenik olmak için ne yapılmalı sorusunun cevabı yazının devamında.

Her ne kadar giyim ve makyajıma özen göstersem de, fotoğraflarda iyi çıkmıyorum. Çoğu fotoğraf çekimine katılmaktan korkarım. Çünkü ne kadar da peynir desem, gülümsemeye çalışsam da güzel çıkamıyorum ne hikmetse.

Bir de selfie’yi beceremiyorum. Bir insan hiç bi yerde mi fotojenik çıkmaz yahu. Neyse, kendi derdimi geçip fotojenik çıkmak için yapılması gerekenler hakkında edindiğim bir kaç bilgiyi aktarayım.

Fotojenik Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Aşağıda, fotojenik olmak, fotoğraflarda daha güzel, sempatik ve pozitif çıkmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar detaylandırılmıştır.

Öncelikle duruş kontrol edilmeli: Fotoğraf çekilirken poz vermeden doğal durmak lazım. Az bir şey öne doğru eğilmeli ve kameranın burun deliklerini çekmesini engellemeli.

Mekan ışığı çok önemlidir: Fotoğraf çekeceğiniz yer kapalı bir alan ise ışığı kamera ile ortanıza alacak şekilde durun. Açık alanda fotoğraf çekilecekseniz sabahın ilk saatlerinde ya da ikindi ile akşam arası çekinin. öğle güneşi dik açı ile vurduğu için
fotoğrafta yüzünüz karanlık çıkar.

Fotoğrafın açısı ve çekildiği yer önemlidir: Yüzünüzün hangi taraftan iyi çıktığını belirleyin. Sağ ya da sol profil değişiklik gösterebilir. Gözlemlere göre sol profilden çekilen fotoğraflar daha iyi çıktığı söylenmektedir.

Gülümseme olayına gelindiğinde ise sadece dudaklarınız ile değil gözleriniz ile de gülümseyin. Direk karşıdan çekilen fotoğraflar sizi kısa ve kilolu gösterebilir. Bu nedenle az daha yukarıdan çekinmeniz uzun ve zayıf görünmenizi sağlar.

Giysiler de önemli: Fotoğraf çekinirken yatay çizgili ve bol elbiseler giymemeye özen gösterin. Yatay çizgili elbiselerde kilolu görünmenize neden olur.

Eski fotoğraflarınıza bakın ve güzel gözükmediğinizi düşündüğünüz pozları, açıları, duruşları belirleyin ve aynısını yapmayın.

Aklıma gelen önerilerim bunlar. Sizin de eklemek istediğiniz öneriler varsa, yorum kısmından bildirerek paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git