Aromaterapinin Demans İçin Faydaları

Aromaterapinin Demans İçin Faydaları
1 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 419 kez okundu.

Aromaterapi binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kökeni, ilk damıtma aparatını geliştiren Mısırlıların zamanına kadar uzanabilir. Bugün, aromaterapi birçok sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir, bunlardan biri bunama hastalarında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesidir.

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi, bitkilerin, çiçeklerin ve ağaçların esansiyel yağlarının, hastaların zihinsel, ruhsal ve fiziksel esenliğini iyileştirmek için kullanıldığı eski bir uygulamadır. Uçucu yağlar, deri tarafından solunarak veya emilerek etki gösterir.

Aromaterapi, uçucu bitki yağlarının bilinen sağlık yararları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uçucu yağlar, ağrıyı azaltmak, rahatlamayı teşvik etmek ve birçok hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır.

5.000 yıldan uzun bir süredir, aromaterapi, enfeksiyon ve inflamasyon dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, uyku kalitesini iyileştirmek, stresi azaltmak, ağrıyı yönetmek, boğaz yatıştırmak, kanserin etkileriyle savaşmak gibi etkilerinin yanında, depresyon dahil olmak üzere birçok akıl sağlığı probleminin belirtilerinin de üstesinden geldiği kanıtlanmıştır.

Demansa Genel Bakış

Demans tek bir hastalık değildir, 100’den fazla hastalığın herhangi birinden kaynaklanabilir. Demans, bellek, kişilik, dil ve bilişsel beceriler gibi çeşitli beyin süreçlerinin ve işlevlerinin bozulmasıyla karakterizedir.

Hastalık hatırlama, düşünme ve akıl yürütmeyi içeren bilişsel işlevlerin kaybıyla ilişkilidir. Ayrıca, kişinin yaşamı ve aktivitelerine müdahale ettiği ölçüde ilerleyebilecek davranışsal yetenekleri de etkiler.

2016 yılında, dünya çapında tahmini 47 milyon insanın demanstan muzdarip olduğu bilinmektedir. 2050 yılında, bu sayının 131 milyona çıkması bekleniyor.

Alzheimer hastalığı en yaygın bunama türüdür. Tüm demans olgularının yaklaşık yüzde 60 ila 80’ini oluşturur.

Demans için Aromaterapiyi Destekleyen Çalışmalar

Birçok çalışma, aromaterapi kullanımının demans hastalarına fayda sağladığını göstermiştir. Bitkisel yağlar, demans dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara sahip insanlara faydalı etkiler sağlayabilir.

Örneğin, Japon bilim adamlarının çeşitli bitkisel ilaçlarda kullandığı aktif bileşikler, belleği geliştirebilen bir bitki ilacı olan Drynaria rizomunda bulunan aktif bileşikleri tanımlayıp izole etmelerine yardımcı oldu. Alzheimer hastalığı olan fare modellerinde hastalık özelliklerinin azaltıldığı kanıtlanmıştır.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, uçucu yağın damıtılması için kullanılan bir bitki olan biberiye (Rosmarinus officinalis), sağlıklı yetişkinlerde bilişsel performansın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, biberiye beyin performansını artırabilir.

Bilim adamları, 2013’teki bir başka çalışmada, biberiyenin olayları hatırlama yeteneğini artırabildiğini buldular. Hafıza kaybı demansın belirleyici semptomlarından biri olduğu için, bu işlev demans ile savaşmak için biberiye yağı ile tedaviyi düşündürebilir.

Bilim adamları ayrıca, kekik, gül, karanfil, okaliptüs, bergamot ve rezene gibi altı temel yağın enflamatuar COX-2 enzimini baskılayabildiğini bulmuşlardır. Etki, kırmızı şaraba sağlık faydaları sağlayan önemli bileşiklerden biri olan resveratrolünkine benzer.

Uçucu yağlar arasında kekik, COX-2 seviyelerinde yüzde 75 oranıyla en yüksek azalmayı sağlar. Diğer uçucu yağlar COX-2 seviyesini yüzde 25 oranında düşürmüştür. COX-2, alzheimerın gelişimi ile bağlantılı olan bir enflamatuar enzimdir.

Demans için Aromaterapi Faydaları

Aromaterapi, koku reseptörlerini uyararak çalışmakta, bu da beynin duyguların düzenlenmesine bağlı olan kısmını uyarmaktadır. Bu, anksiyete ve depresyon belirtilerini rahatlatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Şimdi, birçok çalışma aromaterapinin alzheimerlı hastalar gibi demanslı hastalara fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Bazı uçucu yağlar hafıza kaybı olan hastalar için bilişsel işlev ve hafızayı uyarıyor. Demansta, tedavi edilmesi en zor semptom, hastalar arasında ajitasyon ve saldırganlıktır. Bir çalışma, esansiyel yağların, özellikle lavanta, bergamot ve limon balsamının, demansı, ajitasyon ve diğer psikotik semptomları baskılayarak hastanın sakinleşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Demens için tamamlayıcı bir tedavi olarak aromaterapinin kullanımı büyük bir popülerlik kazanmıştır. Demansta aromaterapinin sağlık yararları hakkında daha fazla kanıt sağlamak için hala birçok çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kanıta dayalı çalışmalar umut verici sonuçlar vermiştir.

Diğer bir psikolojik durum olan Konversiyon Bozukluğu hakkında kapsamlı bilgiye ilgili konu başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git