Ayurveda Nedir, Ne İçin Kullanılır, Güvenli Midir?

Ayurveda Nedir, Ne İçin Kullanılır, Güvenli Midir?
30 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 311 kez okundu.

Ayurveda tıbbı, Hindistan’daki insanların 5000 yıldan fazla bir süredir kullandıkları sağlıklı bir yaşam tarzı sistemidir. Ayurveda, yaşam tarzı uygulamalarıyla (masaj, meditasyon, yoga ve diyet değişiklikleri) ve bitkisel ilaçların kullanımıyla hastalıkları iyileştirmeyi ve önlemeyi vurgulamaktadır.

Ayurveda tıbbı bütünseldir, yani vücudu ve zihni bir bütün olarak incelemek anlamına gelir. Ayurveda sadece bir kişinin fiziksel şikayetlerini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı yaşamı sürdürmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı uygulamalarını değiştirir.

Ayurveda’ya göre, doğanın (uzay, hava, ateş, su, toprak) beş unsuru, Vatta, Pitta ve Kapha olarak bilinen üç bileşen olarak vücutta birleşir. Bu dozlar, doğanın temel öğelerine ve vücudun belirli işlevlerine yakındır. Optimal sağlık için bu dozların bir dengesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.

  • Hava ve uzay Vatta’yı temsil eder. Vatta kas ve eklem hareketini, nefes almayı ve kalp atışlarını kontrol eder. Ayrıca Vatta, anksiyete, korku, ağrı ve sinir sisteminin diğer işlevlerini kontrol eder.
  • Ateş ve su, sindirim, metabolizma, zeka ve ten rengi gibi bedensel fonksiyonları kontrol ettiği düşünülen Pitta’yı temsil eder. Pitta öfke, nefret ve kıskançlık duygularını yönetir.
  • Toprak ve su Kapha’yı temsil eder. Vücudun fiziksel yapısı ve bağışıklık sistemi Kapha tarafından yönetilmektedir. Kapha tarafından kontrol edildiği düşünülen duygusal yansımalar arasında sakinlik, bağışlama, sevgi ve açgözlülük vardır.

Kavramsal zamanda belirlenen doshas, bireyin fiziksel görünüşü ve kişiliği ile de ilgilidir. Vatta görünüşlü bir kişi, küçük ve ince bir yapıya sahip olma eğilimindedir. Pitta vücut stili orta kaslı bir yapıya sahiptir. Kapha görünümü genellikle daha büyük ve iyi gelişmiştir.

Ayurveda tıbbında, üç dozdan herhangi birinde bir dengesizlik meydana gelirse, hastalığın ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ayurveda tıbbı, diyet değişiklikleri, bitkisel ilaçlar ve egzersiz de dahil olmak üzere birçok açıdan hastalığı tedavi eder. Ayurveda felsefesine göre, hastalığı tedavi etmek için yoga ve meditasyon gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayurveda Ne İçin Kullanılır?

Bazı insanlar sağlığını korumak, stresi azaltmak, esnekliği, gücü ve dayanıklılığı geliştirmek için Ayurveda uygulamalarını kullanırlar. Yoga ve meditasyon gibi uygulamalar astım, yüksek tansiyon ve artrit gibi hastalıklara sahip kişiler için yararlı olabilir.

Ayurveda, sağlığı korumak ve hastalıkları tedavi etmek için uygun beslenmeyi vurgulamaktadır. Bitkisel ilaçlar kişinin dosha tipine göre reçete edilir.

Ayurveda Güvenli Mi?

Yoga ve meditasyon gibi Ayurveda uygulamaları sağlığı teşvik etmenin güvenli yolları olabilir. Uzun süreli bir hastalığınız varsa, Ayurveda’yı geleneksel tıbbi tedavi ile birleştirebilirsiniz.

Geleneksel ilaçlar gibi Ayurvedik bitkisel ilaçlar, yan etkilere ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Aldığınız diğer ilaçlarla veya bitkilerle etkileşime girebilir. Bazı Ayurveda ilaçları vücudunuza zararlı olabilecek yüksek düzeyde ağır metal içerebilir.

Denemek veya kullanmak istediğiniz herhangi bir tamamlayıcı sağlık uygulaması hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuzun kullanacağınız tüm sağlık uygulamalarınızı bilmesi sağlığınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git