Akrep Sokması Belirtileri ve Tedavisi

Akrep Sokması Belirtileri ve Tedavisi
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 637 kez okundu.

Akrepler, avlarını yakalamak ve kendilerini savunmak için iğnelerini kullanırlar. Geceleri avlanırlar ve kışkırtmadıkça ya da tehdit altında olmadıkça sokmazlar. Bütün akrepler iğnelerini savunma mekanizması veya avlanırken silah olarak kullanırlar. Akrep sokması, akrebin türüne de bağlı olarak insanlarda çeşitli komplikasyonlara neden olur. Akrepler genellikle doğada nörotoksik olan zehirlere sahiptir.

Akrepler Isırır Mı, Sokar Mı?

Akrepler aslında ısırmaz, kuyruğundaki iğneleri kullanarak sokarlar. Birçok insan sokmayı tarif etmek için “ısırmak” kelimesini kullanır.

Bu yazıda akrep sokması belirtileri ve tedavisi üzerinde duracağız. Akrep soktuktan sonra tedavi edilmezse ciddi riskler ortaya çıkabilmektedir.

Akrep Sokması Belirtileri

Çoğu akrep sokması, sokulan bölgede kızarma ve sıcaklık gibi küçük belirtilere neden olmaktadır. Bununla birlikte, Arizona akrebinin zehri çok güçlüdür ve özellikle çocuklar için ölümcül olabilir.

Çoğu durumda akrep soktuğu anda akrebin görüldüğü de olur. Ancak bazen akrebi görmezsiniz ve sokma anında fark etmeyebilirsiniz.

Akrep sokması semptomları hafif ağrılıdır ve sokma bölgesinde uyuşma, karıncalanma ve şişlik içerir. Daha ciddi semptomlar kas seğirmesi, sıra dışı baş, boyun ve göz hareketleri, terleme, kusma, yüksek tansiyon (hipertansiyon), düşük tansiyon (hipotansiyon), kalp çarpıntısı, ve huzursuzluktur. Sokmalar hemen ağrıya veya yanmaya neden olabilir ve dokunmaya duyarlı küçük şişlikler oluşturur. Çocuklar için hiperaktivite ve düzensiz göz hareketi ortaya çıkabilir.

Akrep Sokması Tedavisi

Akrep türlerinin çoğu, güçlü zehre sahip değildir. Çoğu akrep sokması acı verirken, kapsamlı tıbbi tedavi gerektirmez.

Uzmanlar, sokulan bölgeyi kalp seviyesinin altında hareket ettirerek, zehrin vücuda daha fazla yayılmasını ve zehrin emilimini geciktirmeyi tavsiye ediyor.

Envenomization, zehirlenmesi, (güçlü zehre sahip bir akrep tarafından sokulma) tedavi edilmezse ölüme neden olabilir, bu yüzden akrep sokmalarında her ihtimale karşı bir hekime görünmek gerekir. Bununla birlikte, bu akrep türleri tarafından sokmaların tedavisi için onaylanmış ilaçlar da mevcuttur ancak önceliğiniz acile gitmek olmalıdır.

1.500 akrep türünden 50’sinin, çoğunlukla Buthidae adlı akrep ailesine ait olanların insanlar için öldürücü olduğu bilinmektedir. Üçgen şekilli bir sternum, ince gövde, görünüşte zayıf kıskaçlar ve kalın, etli kuyruk tipik olarak bu akrep ailesini karakterize eder. Bunların sokmaları ağrılıdır, ancak doğru şekilde tedavi edilirse, enfeksiyon önlenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git