Cinsel İlişki Sonrası (Orgazmik) Baş Ağrısı

Cinsel İlişki Sonrası (Orgazmik) Baş Ağrısı
24 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 348 kez okundu.

Orgazm baş ağrısı olarak bilinen cinsel aktiviteye bağlı primer başağrısı, sadece cinsel aktivite sırasında veya sonrasında ortaya çıkan nadir bir baş ağrısı tipidir.

Cinsel aktivite ile ilişkili primer baş ağrısına “birincil” denir, çünkü başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmaz. Cinsel aktiviteye bağlı baş ağrısına sahip kişiler, altta yatan nedenlerden dolayı doktorları tarafından dikkatle değerlendirilmeli ve subaraknoid kanama, arteriyel diseksiyon ve geri dönüşlü serebral vazokonstrüksiyon gibi durumları elemek için beyin ve kan damarlarının görüntülenmesi için düşünülmelidir.

Cinsel aktiviteye bağlı primer başağrısı genellikle bilateral (başın her iki tarafında) olarak tanımlanır ve sıklıkla (başın arkasında) oksipital olarak bulunur. Cinsel aktivite ile ilişkili primer başağrısı genellikle şiddetli ağrı ile 1 dakikadan 24 saate kadar ve hafif ağrı ile 72 saate kadar sürer. Migren ile benzer özelliklere sahip olsa da, cinsel aktivite tarafından tetiklenen migrenden ayırt edilmelidir. Cinsel aktivite ile ilişkili primer başağrısı, cinsel olarak aktif bir yaşta ortaya çıkabilir ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Önceleri, cinsel aktiviteye sahip primer baş ağrısı iki şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Orgazm öncesi baş ağrısı (genellikle cinsel aktivite sırasında ortaya çıkan ve cinsel heyecan uyandırarak artış gösteren oksipital basınç ağrıları)
  • Orgazmik başağrısı (klasik olarak ani bir patlayıcı baş ağrısı olarak tanımlanır ve bunu takiben orgazm anından önce veya hemen sonra meydana gelen şiddetli zonklayan bir baş ağrısıdır)

Çalışmalar, cinsel aktiviteye bağlı tüm primer baş ağrısı vakalarının %40’ının bir yıldan fazla bir süre boyunca kronik bir seyir geçirdiğini göstermiştir.

Primer baş ağrısında cinsel aktiviteye bağlı olarak kullanılan tedaviler arasında indometasin, triptan ve propranolol bulunur. İndometazin, kan pıhtılaşmasını etkileyebilecek bir NSAID olduğundan ve triptanlar vazokonstriktif olabileceğinden, potansiyel ikincil vasküler lezyonları dışlamak için kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır.

Teşhis edilirken, subaraknoid kanama, arter diseksiyonu ve geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu gibi daha ciddi durumları dışlamak için dikkatli olunmalıdır.

Baş ağrısı nasıl geçer, farklı sebeplerden kaynaklı geçici veya kronik baş ağrıları için çözüm yolları ve uzman tavsiyelerini ilgili konu başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git