Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?
3 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Diş ipi kullanımı pek yaygın olmasa da çeşitli diş problemlerinin önüne geçmek için her gün düzenli olarak diş ipi kullanımı diş doktorları tarafından önerilmektedir. Sizler de diş ipi kullanımına yeni başlayacaksanız ve diş ipinin nasıl kullanıldığı konusunda bir fikriniz yoksa, bu yazımız tam size göre.

Ağız ve diş sağlığı için diş ipi kullanımına önem verin. Bilindiği gibi, her gün rutin olarak yapılan diş bakımında günde en az iki kere dişleri fırçalamak ve ardından ağız gargarası ile diş ipi kullanımı gelir. Bu rutinin her gün uygulayarak, sizler de sağlıklı dişlere sahip olabilir ve dişlerinizle ilgili şikayetleri en aza indirebilirsiniz. Diş ipinin faydalarından biri; diş fırçasının ulaşamadığı noktaları temizlemesi ve ağız hijyenini sağlamasıdır. Lakların yok olmasını ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesine yardımcı olduğu gibi, diş çürükleri ile de mücadele etmenize yardımcı olur.

Diş İpi Kullanımı

İlk olarak, en etkili diş ipini satın alın. Bunlara, mumlu diş iplerini örnek verebiliriz.

İkinci adım olarak, 45 cm kadar iş ipinden koparın ve işaret parmaklarınızın arasına sararak gergin tutun.

İşaret ve başparmağı arasında gergin duran diş ipinin mesafesi 8 ila 9 cm olsun. Eğer başparmaklarınıza sararsanız, alt dişlerinizi temizlerken daha etkili kullanabilirsiniz. Üst dişler içinse, işaret parmaklarınıza sarmanızı tavsiye ederiz.

Diş ipi ile her bir dişinizi ayrı ayrı temizleyin. Diş ipini C hareketi yaparak dişlerinizin üzerinde gezdirin ve aşağı yukarı hareketler ile diş aralarını da temizleyin. Arka azı dişleri ve diş etlerini de temizlemeyi unutmayın. Bu işlemler bittikten sonra ağız gargarası yapın.

Diş bakımı konusunda bir diğer araştırma yazımız olan; İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir başlıklı yazımızdan, diş iltihabını evde hafifletmenin doğal yollarını ve klinik tedavi yöntemlerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git