En İyi Özel Üniversiteler

En İyi Özel Üniversiteler
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 397 kez okundu.

Ülkemizde özel üniversitelere her yıl bir yenileri eklenmektedir. Sayısı her geçen gün artan özel üniversiteler, eğitim kalitesi farklarına ve barındırdıkları diğer kriterlerine göre kontenjanlarını doldurmaktadırlar. Bazı özel üniversiteler ise; kalitesini ortaya koyarak, her yıl dolan kontenjanlar ile eğitim hayatına devam etmektedir.

Gelecek yıl bir vakıf üniversitesine kayıt yaptırmayı düşünen üniversite adaylarına yol göstermesi amacı ile bu yazımızda en iyi özel üniversiteleri sizler ile paylaşacağız.

En Önemli Özel Üniversiteler

Aşağıdaki özel üniversitelerin tamamı iyi özel üniversiteler arasında yer almaktadır.

Sabancı Üniversitesi

1996 yılında kurulan vakıf üniversitesi; İstanbul’da yer almaktadır. Liberal bilimler tarzı eğitim anlayışı ile Türkiye’de farkını ortaya koyan Sabancı Üniversitesi, mezunların başarısı, akademisyenler, doktora öğrencileri, yayınlanan makaleler ve diğer kriterlere göre, ülkemizin en iyi özel üniversitesi unvanını barındırmaktadır.

Sabancı Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ile olan işbirliği ve mezunlarının yüksek lisans içi dünyanın en iyi üniversitelerine kabul edilmesi ile de başarısını kanıtlıyor.

Bilkent Üniversitesi

Ülkemizin ilk vakıf üniversitesi unvanını taşıyan Bilkent üniversitesi; özellikle mühendislik bölümleri ile başarısını kanıtlamaktadır. 1984 yılında, Ankara’da eğitim hayatına başlayan özel üniversite; kütüphanesi, kampüs, lisansüstü program sayısı ile tercih sebebi olmaktadır.

Son yıllarda özel üniversiteler bu denli artmamışken özel üniversite dendiği zaman aklan Bilkent doğrudan gelirdi. Hala kaliteli özel eğitim kurumları arasındaki yerini korumaktadır.

Koç Üniversitesi

1993 yılında, İstanbul’da eğitim hayatına başlayan üniversite; akademik alandaki başarıları ve lisans bölümlerinin çokluğu ile tercih sebebi olmaktadır. Üniversitenin yıllık ücretlerinin yüksek olması nedeni ile en pahalı özel üniversitelerden biri olarak anılıyor.

Koç kalitesinin bu okulla buluşması üniversitenin çok üst düzey imkanlar sunmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca üniversitenin bazı bölümleri puan olarak önemli devlet üniversitelerini de geride bırakmaktadır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

2004 yılında, Ankara’da eğitim hayatına başlayan vakıf üniversitesi, kısa sürede en iyi özel üniversiteler listesinin başlarına adını yazdırmıştır. Bugün birçok alanda Türkiye derecesi öğrencilerin tercihi bu üniversite olmaktadır. Ayrıca okulun başarılı üniversitelere sağladığı imkanlar da epey iyidir.

Yeditepe Üniversitesi

1996 yılında, İstanbul’da kurulan vakıf üniversitesi; Avrupa ve Amerika’da pek çok üniversite ile yaptığı ortak anlaşmalar, kampüsü ve diğer faaliyetleri ile en iyiler arasındadır. Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi ise; üniversite adayları tarafından tercih edilen bölümlerinin başında gelmektedir.

Hem İstanbul’da kalayım hem de iyi bir özel okulda okuyayım diyenler için Yeditepe gerçekten iyi bir alternatif olabilmektedir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi

En iyi özel üniversiteler listesini yazarken; Ege’ni ilk kurulan vakıf üniversitesi olma unvanını taşıyan ve Ege Bölgesi’nin en çok tercih edilen üniversitesi İzmir Ekonomi Üniversitesinden bahsetmesek olmaz. 2001 yılında İzmir, Balçova’da İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan Özel Üniversite, ülkemizde yazılım mühendisliği bölümünü ilk kez açan üniversitedir.

Başkent Üniversitesi

1994 yılında, Ankara’da kurulan vakıf üniversitesi; Türkiye geneline yayılan kampüsleri ve sağlık hizmetleri ile başarısını kanıtlamıştır. Özellikle tıp alanında bu üniversitenin önemli çalışmaları bulunmaktadır. Özel üniversiteler ile kıyaslandığında köklü denilecek kadar da bir geçmişi vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git