Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Tuvalet Nasıl Temizlenir?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Tuvalet temizliği genellikle içimize sinmeyen ve sık sık ertelenen bir görevdir, ancak hepimizin bildiği gibi, tuvaletleri temiz tutmak önemlidir. Kirli bir tuvalet kötü görünecek, kötü kokacak ve en önemlisi mikropların üremesi için adeta bir fabrika zemini hazırlayacaktır.

Tuvalet temizliğinden kaçış yok, o tuvaletler temizlenmeli hanımlar ve beyler! Aşağıdaki talimatlarda tuvalet nasıl temizlenir anlattık.

Tuvalet Temizliği Talimatları

Aşağıdaki talimatları uygulayarak tuvalet temizliğini etkili ve daha kolay yapabilirsiniz.

1. Mutlaka Eldiven Giyin

Tuvaleti temizlemek için bir çift su geçirmez lastik eldiven kullanın. Tuvaletler bakterilerin bolca ürediği bir ortam olduğu için temizlik sırasında el hijyeni için önlemimizi almalıyız. Tuvalet eldivenlerinizi diğer temizlik eldivenlerinizle karıştırmayın, mümkünse farklı renkte satın alın. Tuvaletinizi temizlediğiniz eldiveninizi yanlışlıkla bulaşık yıkarken kullanmak istemezsiniz!

2. Tuvaleti Nemli Bulaşık Süngeriyle Silin

Tuvalet temizliğine sıcak suyla nemlendirilmiş bir süngerle başlamak, kirleri gevşeterek temizliğin geri kalanını önemli ölçüde kolaylaştırır. Süngeri sıcak suyla nemlendirin ve klozetinizin tüm seramik çevresini, kapağını ve iç su kısmına kadar olan yüzeyi temizleyin. Bu aşama bazı kimyasal temizlik ürünlerinden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

3. Özel Tuvalet Temizleyicileri Kullanın

Tuvalet temizliği için özel olarak formüle edilmiş ürünler, tuvaletinizdeki lekeleri ve bakteri yataklarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Kimyasal temizleyiciler genel olarak klozetin iç kısmına uygulanır. Aldığınız ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyunuz.

4. Klozeti Fırçayla Ovun

Sert bir tuvalet fırçası kullanarak, kimyasal temizleyici döktüğünüz klozeti su seviyesi boyunca ovalayın. Gözle görülür tüm lekelerin gittiğinden emin olana kadar ovalamaya devam edin. Ovalama esnasında temizleyici üründen sıkmaya devam edebilirsiniz. Derinlemesine temizlik için elinizi korkak alıştırmayın. Ovma işleminden sonra birkaç kez sifonu çekmenizde fayda var.

Klozet temizliğini tamamladıktan sonra, klozetin etrafındaki yüzeyi ve yerleri de dezenfektan ürünlerle güzelce temizleyin. Ayrıca klozet içindeki kireç de kötü görüntüye neden olduğundan temizlenmelidir.

5. Tuvaleti Parlatma Zamanı!

Bir sprey şişesi kullanarak, tuvaletin dışını çok amaçlı temizleyici (camsil vb.) ile buğulayın. Tuvaletin seramik yüzeylerini silmek için yüzeyde bez veya kağıt havlu kullanın. İlk olarak tuvaletteki en yüksek noktayı temizlemeye başlayın, böylece kirli su veya temizleme sıvısı henüz temizlemediğiniz alanlara damlayacaktır.

Tuvaletin tabanı ve sifonun duvara bakan kısmı gibi görünmesi zor alanları temizlemeyi unutmayın. Bu alanları başarıyla temizlemek için petek temizleyicileri veya diş fırçası kullanmanız gerekebilir.

Temizlediğiniz tuvaletinizi bir süre havalandırın. Kimyasal ürünlerin havaya karışan buharına maruz kalmamanız gerekiyor. Temizlik esnasında da ağız ve burnunuzu kapatacak bir bez bağlamayı unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git