Figüranlık, Oyunculuk Yaparak Para Kazanın

Figüranlık, Oyunculuk Yaparak Para Kazanın
28 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Sinema, Reklam Filmi, Dizi Setlerinde Figüranlık, Oyunculuk yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için ilk yapmanız gereken; bir fotoğraf portföyü ve özgeçmiş oluşturmaktır. Daha sonra da, boş günlerinizi de belirttiğiniz dosyanızla birlikte seçtiğiniz bir kast ajansa başvurup figüran-oyuncu kaydınızı yaptırmanızdır.

Figüranlar genelde rolün niteliğine ücret alırlar ve 3-5 kelimeyi geçmeyen ya da hiç konuşulmayan rollerde olurlar. “Diyaloglu rol” dediğimiz rolleri oynayanlar ve figüranlığın bir üst sınıfın yer alanlar ise; figüran ücretlerine göre biraz daha fazla para alırlar. Bu diyalogun uzunluğuna, rolün niteliğine, süresine ve tek bölüm/birkaç bölüm gibi filmin sürekliliğine göre değişmektedir. Ve figüranlar, eğer gerekli özelliklere, tecrübeye veya eğitime sahip olduklarını düşünüyorlarsa, diyaloglu rolleri kapmaya bakarlar. Oyuncu seçimlerini; bazen Kast Ajans yönetimi kendi başına, bazen de yönetmen ve senaristin katılımlarıyla yapar.

Kamera Önü Oyunculukla ilgili eğitim veren çok sayıda kurs bulunmaktadır. Figüranların ilk bilmesi gereken şey ise; asla kameraya bakmamaları gerektiğidir. Halk Eğitim Merkezleri’nin ya da Belediyelerin, genelde ücretsiz olan Tiyatro-Drama Kursları bulunmaktadır, bu tür bir eğitim desteği figüranlıkta ve oyunculukta size oldukça faydalı olur ve önünüzü açar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git