Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 383 kez okundu.

Kredi borçları ülkemizde milyonlarca kişinin ana sorunu olarak bulunmakta. İhtiyaç kredileri başta olmak üzere çeşitli alanlar için kullanılan krediler çeşitli nedenlerden dolayı ödenememektedir. Bu yazıda kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır bu konu üzerinde duracağız.

Çektiğiniz krediyi ekonomik sebeplerden dolayı düzenli ödeyemiyorsanız veya kredi borcunuzu tek seferde kapatmak istiyorsanız, bankanızın size sunacağı kredi borcu yapılandırma seçenekleriyle rahat bir nefes alabilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırması

Kredi borcu yapılandırması, kredi kartınızın ana para borcu, faizi ve o güne kadar oluşmuş masraflarını içeren bir güncel bakiye üzerinden değerlendirilmeye başlanır.

Güncel bakiyeniz, eğer kredi borcunuzu hemen kapatmak istiyorsanız, hem siz hem de bankanız için başlangıç noktasında ele alınır. Bu durumda bankalar veya varlık yönetim şirketleri tarafından borcunuza bir peşin indirimi de uygulanmaktadır.

Ancak malumunuz üzere kredi borcu yapılandırması esas itibariyle peşin kapatılamayan borçlar için söz konusudur. Bu süreçteki, yeni takibe düşmüş borçlar için varlık yönetim şirketleri, indirim veya ekstra vade opsiyonu tanımaktadırlar.

Banka İle Anlaşma

Standart bir kredi borcunda (5.000 TL. civarında) ana paranın altında bir anlaşma söz konusu değildir. Alt limit veya çok yüksek olmayan kredi borçlarına normal şartlarda 12 aya kadar taksit yapılabilir veya belirli bir ödemesiz dönemden sonra yeni bir taksit yapılandırması gibi kredi borcu yapılandırma modelleri de vardır. Bu durumlarda borçluların en sık talep ettiği yapılandırma, borcun 24 ay takside bölünmesidir.

Borçlular kredi borçlarının yapılandırılması sürecinde, vadeyi ve indirimi ödeme imkanları dahilinde bankalarıyla görüşerek belirleyebilir, bankaların genel olarak (kredi sicilinize göre değerlendirilirsiniz) sağladıkları kolaylıklardan faydalanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git