Permadan Sonra Saç Yıkanır mı?

Permadan Sonra Saç Yıkanır mı?
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 683 kez okundu.

Perma, kıvırcık veya dalgalı saçlara sahip olmak isteyen hanımların tercih ettiği uzun süre kalıcı bir uygulamadır. Saçlarını ilk defa perma yaptıracak olan bayanlar, perma sonrası saçların yıkanıp yıkanmaması konusunda kararsızlığa düşmektedir. Bu yazıda permadan sonra saç yıkanır mı sorusuna cevap vereceğiz.

Perma Yaptırdıktan Sonra Saç Yıkama

Saçlarınıza perma yaptırdıysanız, en az 24 saat boyunca saçlarınızı yıkamamanızı ve saçlara başka bir işlem uygulamamanızı tavsiye ederiz. Saçlarına perma yaptıranlar daha etkili bir sonuç elde etmek istiyorlarsa, kuaförlerin de önerdiği gibi perma sonrası 72 saat saçlarınızı yıkamamalılar. Saçlarınızı perma sonrası ilk yıkamada, sıcak su yerine ılık su kullanmanızı öneririz.

Perma işlemi sonrası 3 gün bekleyip saçlarınızı yıkayacağınız zaman, yıpranmış saçlara özel tasarlanan şampuanları kullanmalısınız. Çünkü perma işlemi saç yapısına hasar veren bir işlemdir. Bu işlem yapılırken saça uygulanan kimyasallar, saç tellerini güçsüzleştirir ve saç tellerinin incelerek kopmasına neden olabilir. Perma sonrası saçlarda kuruluk da meydana gelmektedir. O nedenle kullandığınız şampuan içeriğinde ne kadar az kimyasal barındırıyorsa, saçlarınızın sağlığı için o kadar iyi olacaktır.

Bayanların perma işlemi sonrasında akıllarına takılan bir diğer soru ise, saçlarını tarayıp tarayamayacaklarıdır. Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi saçlarınızı perma işleminden 3 gün sonra yıkamanız en ideal süredir. Saçlarınızı taramak için de permadan sonra yapacağınız ilk duşu bekleyin ve duştan çıkınca saçlarınızı geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayın. Saçlarınızı havlu yardımıyla ve nazikçe kurulayın. Permaya zarar vermemesi için saç kurutma makinesi kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Saç kurutma makinesi, perma sonrası kuruyan saç yapısını daha da kurutabilmektedir.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Neler Yapılmalı? Tıklayınız

Perma Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perma yaptırdıktan sonra aşağıdaki bakım yöntemlerini uygulamanızı tavsiye ederiz.

  • Permadan sonra saçınızın neme ihtiyacı olacak. Bu nedenle saçları çok yıkamayın. Çünkü şampuanlar saçı kurutur. Bunun yerine nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • Permadan önce ise saçlarınıza güzelce bakım yapmalısınız. Böylece saçlar permaya hazır hale gelecektir.
  • Permadan sonra bir süre saçınıza başka işlemler yapmayın.
  • Saçlarınızın hasarlanmaması için gerekli özeni gösterin.
  • Saçlarınızın temiz olduğuna ve temiz kaldığına dikkat edin.
  • Saçlarınızı taradığınızda geniş aralıklı tarak kullanmanız fayda sağlayacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git