Çocuklarda Sinüzit Hastalığı

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 264 kez okundu.

Sinüsler, burun çevresinde yüz kemiklerinin içindeki nemli hava boşluklarıdır. Sinüzit rahatsızlığında sinüs enfeksiyonlarına bağlı olarak bu boşluklar şişer ve tahriş olur. Bu enfeksiyonlar genellikle alerjisi olan, soğuk algınlığı geçiren veya nöbet sonrasında ortaya çıkar. Sinüzit; yaygın bir hastalık olmasına bağlı olarak, kolaylıkla tedavi edilebilir. Erişkinlerin aksine, pediatrik sinüzit belirtileri, viral hastalık ve alerji gibi başka sorunlara neden olabilir, çünkü teşhis etmek zordur.

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı Nedenleri

Soğuk algınlığı veya alerjik sebeplere bağlı olarak, sinüsler şişer ve daha fazla mukus salgılamaya başlar. Bakteriler, virüsler, mantarlar çocuklarda sinüzite yol açabilir. Soğuk algınlığı semptomları başladıktan sonra çocuğunuz 5 ila 7 gün ateş geçirirse, bu sinüzit ya da bronşit, kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda sinüzit rahatsızlığı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Genellikle burun tıkanıklığı ve burun akması, soğuk algınlığına benzer hafif ateş yaygın belirtileridir. Soğuk algınlığına bağlı baş ağrısı, genelde çocuklarda sinüzit enfeksiyonu belirtisi olarak sayılmaz.

Büyük çocuklar ve gençlerde en yaygın sinüzit belirtileri; soğuk algınlığı belirtileri, ateş, burun tıkanıklığı, zor nefes alma, diş ağrısı, kulak ağrısı veya hassasiyet, öksürüktür. Bazen, sinüzit gençlerde, mide bulantısı, baş ağrısı ve ağrılar olarak belirti gösterebilir.

Kronik sinüzit: Çocuğunuz en az 12 hafta süreyle sinüzit hastalığının yukarıdaki bir veya daha fazla belirtilerinden muzdarip ise, kronik sinüzit olabilir. Kronik sinüzit ya da akut sinüzit atakları yılda altı defadan fazla tekrarlanabilir. Kulak, burun, boğaz uzmanına çocuğunuzu göstermenizi tavsiye ederiz. KBB bölümünde, sinüslerin medikal veya cerrahi yöntemle tedavisi yapılır.

Sinüzit tanısı: Çocuğunuzu bir KBB uzmanına gösterdikte sonra, muayene ile doğru tanıyı koyacaktır. Bir x-ray CT taraması çocuğunuzun sinüslerinde tıkanma meydana gelip gelmediğini ortaya çıkarır ve sinüzit teşhisi tam olarak konulabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git