Kına İle Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Kına İle Saç Boyama Nasıl Yapılır?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 609 kez okundu.

Baharın gelmesiyle hemen hemen bütün kadınlar, dış görünüşlerinde bir değişime acilen ihtiyaç duyduklarını hissediyorlar. Özellikle bu dönemde saç rengini değiştirmek kadınların en sık başvurduğu yöntem. Ancak herkes radikal değişiklikler yapmaya cesaret edemez. Bazı kadınlar ise saçlarına sağlıksız kimyasal boyaları uygulamak istemez. Bu durumda, kına mükemmel bir alternatif haline gelebilir. Kına sadece saçın yapısını korumakla kalmaz, aynı zamanda saça şık bir bakır tonu verir. Kınanın iyileştirici özellikleri antik çağlardan beri bilinmektedir ve kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Kına, günümüzde kullanılan diğer kozmetik boyalarla karşılaştırıldığında ucuz ve güvenli bir saç boyama yöntemidir.

Ancak kınanın herkesin tercihine uygun olmadığını da unutmamak gerekir. Kimyasal boyalarla birleştirilemediği için istenen tonun yakalanması oldukça zordur. Aynı zamanda kına ile boyanmış saç, yıkandıkça parlak bakır renginden uzaklaşır. Saç renginizi sık sık değiştiriyorsanız kına kullanmanız uygun olmayabilir. Çünkü kınanın saçtan uzaklaşması zaman alan bir süreçtir.

Ayrıca kına ile boyanmış saçı yıkamak oldukça zordur. Ama kimyasal boyalarla boyanmış saça göre oldukça parlak ve sağlıklı görünür.

Kına ile saç boyamanın size uygun olduğunu düşünüyorsanız boyama işlemine geçebilirsiniz. Bunun için, saç uzunluğunuza bağlı olarak, bir miktar kınayı kaynar su ile karıştırın. Eğer saçınızda kınanın vereceği bakır tonuna ek olarak biraz kestane rengi görmek istiyorsanız bir çorba kaşığı kadar kahve ekleyebilirsiniz. Pancar suyu ekleyerek de kırmızımsı bir renk tonu verebilirsiniz. Kınaların cilt ve kıyafetler tarafından hızlı bir şekilde emildiğini unutmayınız, bu nedenle saç uzama çizgisi boyunca alnınıza yağlı bir krem uygulamalısınız ve omuzlarınızı, saçınızın değebileceği yerleri eski bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Karışımı, ense dibindeki saç köklerinden başlayarak kuru saçınıza uygulayın. Dilerseniz saç dibinize dilerseniz de saç diplerinize ulaşmadan istediğiniz bir noktaya kadar boyayabilirsiniz. Boyama işlemini bitirdikten sonra bir havluyla sarmak kınanın saça nüfuz etmesini kolaylaştırır. Kınayı saç uzunluğunuza ve saç yapınıza göre karar vererek ortalama 40 dakika ya da 1 saat kadar saçınızda bekletin.

Saçınızı kına ile 2-3 ayda bir boyayabilirsiniz, ancak daha sık yapılmamalıdır.

Bunlar, doğal İran kınası ve bununla saç boyama kuralları hakkında bilinmesi gereken ana noktalar. Kınanın belirgin yararlarına rağmen, birçok kadın hala kimyasal boyaları tercih etmektedir, çünkü kullanımı daha kolaydır, ancak kına saçlarınıza sağlıklı bir parlaklık ve iyi bir hacim verir. Seçim sizin!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git