Oyun Monitörü Nasıl Olmalı?

Oyun Monitörü Nasıl Olmalı?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 307 kez okundu.

Bilgisayar monitörlerinin oyun modelleri ofis için kullanılan modellerden çok farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, oyunlarda sıkça yer alan dinamik sahnelerin bulanık görünmemesi için fps (saniyelik görüntü sayısı) özelliğinin yüksek olması gerekmektedir. Bu makalede bilgisayarınız için bir oyun monitörü seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlere ayrıntılı olarak değiniyoruz.

Oyun Monitörü Nasıl Seçilir?

İyi bir oyun monitörü oyunun ayrılmaz bir parçasıdır. Büyük, parlak ve zengin bir resim, oyunu daha heyecanlı ve ilginç hale getirecektir. Bu nedenle, oyun monitörü seçerken özel bir yaklaşıma ihtiyacınız var. Pahalı bir fiyat etiketi, ekranın oyunlarda göstereceği performansı garanti etmez.

Oyun Monitörü Nasıl Seçilir

Her şeyden önce, büyük-diyagonal (en az 24 inç), minimum matris tepki süresi ve yüksek yenileme oranı olan modellere odaklanmanız gerekiyor. Aşağıda, oyun monitörü seçerken incelemeniz gereken özelliklere ayrıntılı olarak değindik.

Ekran Boyutu

Ev kullanımı için ideal ekran boyutu 21-24 inç olmalıdır. Elektronik mağazalarında oyunculara yönelik daha büyük ve diyagonal bir görünüm sergileyen modeller bulunsa da, bunlar hantal ve oyunlar için elverişsiz olacaktır. Tahmin edeceğiniz gibi, büyük bir ekran uzak mesafeden daha iyi görülebilir, oyuncu ekranın hemen önünde oturduğu için büyük monitörler pek kullanışlı olamyacaktır.

Ekran Çözünürlüğü

Yeni nesil FullHD oyunları stabil bir şekilde oynayabilmek için ekran çözünürlüğünüzün belirli bir standartın üzerinde olması önemlidir. Bütçeniz uygun ise, 4K çözünürlüğe sahip monitörleri tercih edin. Ancak, 4k çözünürlüğe sahip bir monitör yine yüksek bütçeli bir ekran kartına sahip olmanızı gerektirecektir.

Ekran Yenileme Oranı

Ofis modelleri için ekran yenileme hızı 50-60 Hz’dir. Oyun monitörleri için 70 ve hatta 144 Hz yenileme hızı olan bir monitör almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece Hareketli nesnelerin görüntüsü, kenarlarından bulanıklaşmadan net bir şekilde görüntülenebilir.

Matris Türü

Matris üretim teknolojisi, renk yorumlama ve görüntüleme açılarını etkiler. Bu özelliklerin başarılı bir kombinasyonu IPS monitörlerde bulunur. Mağazada bir monitör seçerken, satıcıdan ekranda dinamik bir parlak görüntü açmasını isteyin. Bu, renk kalitesi ve görüntü algısını kolaylıkla test etmenizi sağlayacaktır.

Hızlı Piksel Tepkisi

Bu özellik, pikselin bir renkten diğerine ne kadar hızlı geçebileceğini gösterir. Bazı modeller bu göstergeyi özel bir çalışma modunda zorlayabilir. Ancak, bu modellerde kullanıcı yorumları pek iç açıcı değildir. Satıcıdan bu konuda özel geliştirilmiş modeller hakkında bilgi isteyin.

HDMI Desteği

Bu evrensel arayüz, oyun monitörünü, dizüstü bilgisayara veya konsolunuza bağlanmanızı sağlar. Görüntü ve ses kaybı olmadan dijital bir aktarım sağlar.

24 inçlik en iyi oyun monitörleri

  • ASUS VG248QE
  • AOC G2460PF
  • DELL S2417DG

25 inçlik en iyi oyun monitörleri

  • ASUS ROG Swift PG258Q

27 inçlik en iyi oyun monitörleri

  • Samsung C27FG70FQI
  • AOC AGON AG271QG
  • AOC G2770PF
  • ASUS ROG Swift PG27VQ

En iyi ultra geniş formatlı oyun monitörleri

  • LG 29UM69G
  • LG 34UC89G

İdeal oyun monitörü henüz icat edilmemiştir, bu nedenle kullanıcılar öncelikli hedeflerinin özelliklerine odaklanarak tercih yapmalıdır. İncelemelerimizde tüm popüler türlerin ihtiyaçlarını hesaba katmaya çalıştık ve seçim her zamanki gibi sizindir. Keyifli oyunlar dileriz!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git