Gün İçinde Kaç Defa Yemek Yemeli?

Gün İçinde Kaç Defa Yemek Yemeli?
19 Mart 2019 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Diyetisyenlerin açıklamalarına baktığımızda, bazıları sık öğünlerle beslenilmesi gerektiğini vurgularken; bazı diyetisyenler de günde iki defa yemek yenilmesini savunmaktadır. Tabi tüm bu açıklamalar, insanların akıllarında soru işareti bırakıyor ve günde kaç öğün yemek yemenin faydalı olduğu konusunda kararsızlığa düşmemize neden oluyor. Bu yazımızda, günde 5 defa yemek yemenin mi, yoksa günde 2 ya da 3 öğün yemek yemenin mi doğru olduğu konusunda bazı fikirleri paylaşacağız.

Günde 5 öğün beslenme

İsim yapmış ve modern diyetisyenler günde beş öğün yemek yenilmesini vurguluyorlar. Tabi bu öğünlerde az porsiyonlarda yenilmesini de ilave ediyorlar. Bu sayede midenin daha az yükleneceğiniz ve sindirimin daha rahat olacağını belirtiyorlar.

Günde 3 öğün beslenme

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak üç ana öğün ile beslenmenin metabolizmaya daha yarar sağladığını vurgulayan uzmanlar, her öğün arasında beşer saatlik dilimin olması gerektiğini savunuyorlar. Bu klasik kuralı savunan uzmanlar, karbonhidratlı gıdaların da az miktarda alınması gerektiğini belirtiyorlar.

19. yüzyılda yaygın olan yeme alışkanlığı, günde iki öğün beslenmeydi. Sağlıklı gıdalar olduğu için insanlarda hiçbir açlık sorunu yaşanmıyordu.

Eski Yunanlılar ve Romalılar, günde bir öğün beslenerek hayatlarını devam ettiriyorlardı. Günümüzde tek öğün beslenme şişmanlığa sebebiyet verir. Ancak eskiden çiğ ve doğal gıdalar tüketildiği için şişmanlığa meyilli değillerdi. Sonuç olarak, günde kaç öğün yediğiniz değil, sağlıklı ve doğal gıdalar ile beslenmeye önem vermenizdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git