Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 265 kez okundu.

Tırnak bakımı, sadece ellerinizin güzel görünmesine değil, aynı zamanda hijyenik ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. İşte evde tırnak bakımı yaparken yardımcı olacak bazı ipuçları!

Çok Uzayan Tırnakları Düzeltin

Tırnaklarınız çok uzun denilebilecek bir noktaya ulaştığında onları kısaltın. Çok uzun tırnaklar sık sık bir yerlere takılabilir, kendinize veya bir yakınınıza teması ufak yaralanmalara sebep olabilir.

Ayak tırnakları da özel bakım gerektirir. Sağlıklı bir tırnak bakımı için ayak tırnaklarınızı düz bir çizgide kesin, kavisli kesmekten kaçının. Uygun olmayan ayak tırnağı kesimi, ayak parmağı yaralanmaları ve giydiğiniz ayakkabıların rahatsız etmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Tırnak Sağlığı İçin Diyet

Demir eksikliği, kırılgan tırnakların en yaygın nedenidir. Demir içeriği zengin gıdaları diyetinize eklemenizde fayda var; karaciğer, kırmızı et, balık türleri, soya ürünleri, fasulye, mercimek, tahıl ürünleri, yeşil ıspanak, taze sebzeler, kuşkonmaz, maydanoz, kümes hayvanları ile birlikte hindi, fındık, yumurta sarısı ve kuru meyveler bu gıdaların başlıca örnekleridir. Tırnaklarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için bunları düzenli olarak tüketin.

Tırnak Lekeleri İçin Temizlik

Tırnak üzerindeki lekeleri ve sararmış görüntüyü gidermek için bazı mutfak hilelerine başvurabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyunu içi ılık su dolu bir kabın içerisine dökün. Parmak uçlarınızı tırnaklarınızın hepsi suyun içerisinde kalacak şekilde kabın içerisine batırarak 10 dakika bekletin. Lekelerin kısa sürede yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Tırnakları her gün 15 dakika kadar zeytinyağı dolu bir kapta bekletmek ayrıca tırnakların sertleşmesine yardımcı olur.

Tırnaklarınıza Masaj Yapın

Taze limon suyuna batırılmış bir pamuk kullanarak tırnaklarınıza masaj yapın. Masaj sona erince tırnaklarınızı durulayın. Bu uygulama, el ve ayak tırnakları üzerindeki dolaşımı canlandıracak ve tırnak sağlığını önemli ölçüde destekleyecektir.

Tırnak temizliği ve bakımı için günlük vakit ayırmanız çok önemlidir. El ve ayak tırnaklarımız vücudumuzun en fazla bakteri tutan bölgelerindendir. Hem estetik bir görünüm hem de sağlıklı bir yaşam için evde tırnak temizliği günlük bir rutin olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git