Testis Kanseri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Testis Kanseri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 498 kez okundu.

Testis kanseri, bir erkeğin üreme sisteminin bir parçası olan testislerde gelişen bir kanser türüdür. Genç erkeklerin testis kanseri alma olasılığı daha yüksektir. Bu kansere yakalananların neredeyse yarısı 35 yaşın altındadır. 55 yaşın üzerindeki erkeklerde testis kanseri riski azalır.

Testisler, skrotum adı verilen bir deri kese içinde penisin altında duran iki küçük oval şekilli organlardır. Ergenlik çağından itibaren testisler sperm üretirler. Testideki toplayıcı tübüller, epididim adı verilen bir tüp oluşturmak üzere bir araya gelir. Bu tüp devam eder ve testisten ayrıldığında genişler. Daha geniş tüp, spermatik kord olarak adlandırılır. Spermatik kord ejakülatör kanal adı verilen kısa bir tüp oluşturur. Bu kanal üretraya (mesane tüpünden penisin sonuna kadar) açılır.

Testisler farklı tipte hücrelerden oluşur. Sahip olduğunuz kanser türü, kanserin başladığı hücre tipine bağlıdır. Çoğu testis kanseri, germ hücresi olarak adlandırılan sperm yapan hücrelerde gelişir. Germ hücrelerinde başlayan 2 ana kanser türü:

 • Seminoma
 • Teratoma

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanseri semptomları, enfeksiyonlar gibi testisleri etkileyen diğer koşullara benzer olabilir.

Testiste Yumru Veya Şişme

Testis kanserinin en sık görülen semptomu bir testiste bir şişliktir. Bezelye kadar küçük veya daha büyük olabilir.

Bir testis ile diğeri arasında sıra dışı bir fark görebilirsiniz.

Çoğu testis şişliği kanser değildir.

Bir Testis veya Skrotumda Ağrı

Testis kanseri genellikle ağrılı değildir. Ancak bazı erkekler için ilk semptom testis veya skrotumda keskin bir ağrıdır. Bu ağrının görülmesi kanser olmak için gerekli değildir. Şişme olması ağrı olmasından daha yaygın bir belirtidir.

Daha Az Görülen Semptomlar

Bazen testis kanseri hücreleri, karın arkasındaki lenf bezlerine yayılabilir. Bu, alt karın bölgesinde sırt ağrısına neden olabilir. Doktorunuz bu lenf bezlerini para aortik veya retro peritoneal lenf bezleri olarak adlandırır.

Daha az sıklıkla testis kanseri, pelvik lenf bezleri gibi aşağıya doğru olan lenf bezlerine yayılır.

Kanser Akciğerlere Yayılmışsa

Bazen testis kanseri akciğerlere yayılır. Vücuttaki diğer organlara nadiren yayılır. Akciğerlere yayılmışsa, öksürür veya nefes darlığı hissedebilirsiniz.

Testis kanseri genellikle teşhis edildiğinde yayılmış olsa bile tedavi edilebilir.

Hormonlara Bağlı Semptomlar

Birçok testis kanseri, kan testlerinde tespit edilebilen hormonları üretir. Bazen, testis kanseri olan erkeklerin bu hormonlar nedeniyle şişmiş göğüsleri vardır.

Hücreler ayrıca, akciğerler arasında göğsünüzün ortasında bulunan lenf düğümlerine de, mediasten adı verilen bir bölgede yayılabilir. Bu olursa, aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir:

 • Öksürük
 • Nefes almada zorluk
 • Yutma güçlüğü
 • Göğüste şişlik

Testis Kanseri Nedenleri

Çoğu testis kanserine neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Ancak bazı faktörler buna yakalanma riskinizi artırabilir. Hastalık riskinizi artırabilecek herhangi bir şey risk faktörü olarak adlandırılır. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır: Bu risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahip olmak kesinlikle bu kansere yakalandığınız anlamına gelmez.

Testis kanseri nadir görüldüğünden, herhangi bir risk faktörünüz olsa bile, onu geliştirme riski azdır.

Testis kanseri için risk faktörleri

Testis kanseri için risk faktöreleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

 • İnmemiş testisler (kriptorşidizm)
 • Testiste anormal hücreler (in situ karsinom)
 • Doğurganlık sorunları
 • Geçmişte testis kanseri geçirmiş olma
 • Aile testis kanseri
 • Hipospadias
 • Kasık fıtığı
 • HIV veya AIDS
 • Etnik köken
 • Testiste kalsiyum lekeleri (testis mikrorolitiazis)
 • Hamilelik faktörleri

Testis Kanseri Tedavisi

Hemen hemen tüm durumlarda, etkilenen testisleri çıkarmak için bir orşiektomi yapılır. Testis kanseri için ek tedaviler arasında kemoterapi, radyoterapi veya kalan kanser hücrelerini öldürmek veya kanserin geri gelmesini önlemek için tedavilerin bir kombinasyonu yer alabilir.

Gözetim

Eğer bir orşiektomiye sahipseniz ve kanser testis ile birlikte tamamen çıkarılmışsa, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bunun yerine, doktorunuz en az beş yıl boyunca düzenli kan testleri (tümör belirteçleri kontrolü), göğüs röntgenleri ve BT taraması ile sizi izleyecektir. Buna gözetim denir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanserin kanser karşıtı (sitotoksik) ilaçlarla tedavisidir. Kanser hücrelerini öldürmeyi veya büyümelerini yavaşlatmayı ve aynı zamanda sağlıklı hücrelere minimum zarar vermeyi amaçlamaktadır. Kanser testis içerisindeyse, genellikle tek başına cerrahi ile tedavi edilebilir ve kemoterapi gerekli değildir.

Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili röntgen kullanır. Bazen kanserin farklı bir kansere dönüşmesini önlemek veya yayılmış olan kanser hücrelerini yok etmek için ameliyat sonrası seminoma kanserli erkeklere verilir.

Retroperitoneal lenf nodülü diseksiyonu

Bazı vakalarda, geriye kalan kanser hücrelerini veya diğer anormal dokuları içeren lenf düğümlerini çıkarmak için retroperitoneal lenf nodülü diseksiyonu (RPLND veya lenfadenektomi) adı verilen bir operasyon yapılır.

Hafifletici tedavi

Bazen vücudun diğer bölgelerine yayılan kanser tedavi edilemez. Palyatif tedavi, hastalığı tedavi etmeye çalışmadan kanserin semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Yaşam kalitesini iyileştirmek için ileri kanserin herhangi bir aşamasında verilebilir.

Kanserin yayılmasını yavaşlatmanın yanı sıra, palyatif tedavi ağrıyı hafifletebilir ve diğer fiziksel ve duygusal semptomları yönetmeye yardımcı olabilir. Tedavi radyoterapi, kemoterapi veya başka ilaç kombinasyonlarını içerebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git