Marulun Faydaları

Marulun Faydaları
5 Mart 2019 tarihinde eklendi, 199 kez okundu.

Marul, Anadolu ve dünya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Annelerimizin pazar sepetinde her zaman yer bulmayı başarmıştır. Bu mucizevi besin deposu lezzetiyle, bizim de gönlümüzü fethetmiştir.

Bu yazıda marulun faydaları üzerinde duracak ancak öncesinde marul seçerken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Marul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marul yapraklarının net, yumuşak ve parlak renkte olduğundan emin olun. Taze ve berrak yapraklar marulun en iyi halini temsil eder. Unutmamalıyız ki koyu yeşil sebzeler, C vitamini, folik asit, beta-karoten( A vitamininin öncül maddesi), demir, kalsiyum, demir ve diyet lifi kaynaklarıdır. Bu nedenle koyu yaprakları aramaya çalışmalıyız.

Marul, taze olduğu sürece lezzetlidir. Marul için alışveriş yaparken soluk, kahverengimsi çürümeye yakın olan veya üzerinde lekeler veya delikler bulunan marul demetlerinden uzak durulmalıdır. Tabii ki bu yazdıklarım aklınıza en ufak renk değişikliğini getirmesin. Marulun taze halinde yeni toplandığı için toprak parçaları veya renk değişimleri olabilir, alırken bunu göz önünde bulundurun. Marulu en yakın halk pazarı, marketten veya manavdan satın alabilirsiniz.

Marulu mutfağımıza getirdiğimizde bol su ile yıkamalıyız. Eğer sadece su ile yıkamak sizin içinize sinmiyorsa, yıkama suyunun içine atacağınız bir tatlı kaşığı sirke, marulun bakterilerden arınmasına yardımcı olacaktır.

Marul Çeşitleri

Bizim alışık olduğumuz marul türleri düz ve kıvırcık olsa da kırmızı mor gibi renklerde marul demetleri de karşımıza çıkmaktadır. Bu türler de, A vitamini ve karotenoidler ve lutein gibi diğer antioksidanların varlığı ile belirtilen, besin değeri bakımından çok zengindir.

Marulun Besin Değeri Analizi

 • Kolestrol: 0 mg %0
 • Toplam Yağ: 0.2 gr
 • Doymuş Yağ: 0 gr
 • Doymamış Yağ: 0.1 gr
 • Tekli Doymamış Yağ: 0 gr

Orta Boy Yaprakta:

 • Kalori: 15
 • Sodyum: 28 mg %1
 • Potasyum: 194 mg %5
 • Toplam Karbonhidrat: 2.9 gr %0
 • Diyet Lifi: 1.3 gr %5
 • Şeker: 0.8 gr
 • Protein: 1.4 gr %2
 • A Vitamini: %148 C vitamini %15
 • Kalsiyum: %3 Demir %4
 • B6 Vitamini: %5 B12 vitamini %0
 • Magnezyum: %3

Bir kase marulda (38 gram) 5 kalori ve 10 gram sodyum vardır. Kolesterol veya herhangi bir yağ içermez. Marulda bulunan diğer önemli besinler şunlardır:

 • 5 gram lif (günlük değerin% 2’si)
 • 5 mikrogram K vitamini (günlük değerin% 78’i)
 • 2665 IU A vitamini (günlük değerin% 53’ü)
 • 5 miligram C vitamini (günlük değerin% 11’i)
 • 7 mikrogram folik asit (günlük değerin% 3’ü)
 • 3 miligram demir (günlük değerin% 2’si)
 • 1 miligram manganez (günlük değerin% 5’i)

Marulun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemimizi destekler. Maruldaki lif sindirimi arttırır ve kabızlık ve şişkinlik gibi diğer sindirim hastalıklarını engeller. Ayrıca mide ağrısını hafifletebilir. Aynı zamanda bağırsak sağlığını da iyileştirir.

Uykusuzluğun tedavi edilmesine yardımcı olur. Bu etki, marulda sinir sistemini yatıştıran ve uykuyu teşvik eden bir madde olan laktur karyum ile ilgilidir. Marul, aynı zamanda uyku ve rahatlamayı sağlayan laküsin adı verilen başka bir madde içerir. Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, akşam yemeklerinizde menünüze marul ekleyebilirsiniz.

Kemik sağlığını geliştirir. K, A ve C vitaminleri kollajen üretiminde önemlidir ki bu kemik oluşumunda ilk adımdır. Marul bu 3 vitamini de bünyesinde barındırmaktadır. K vitamini kıkırdak ve bağ dokularının oluşmasına yardımcı olur. A vitamini, eksikliği osteoporoza ve kırık riskinin artmasına neden olabilecek yeni kemik hücrelerinin gelişimine yardımcı olur. C vitamini, yaşlanma faktörlerinden biri olan kemik erimesiyle savaşır.

Marul antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bünyesinde A ve K vitamini barındırmasından dolayı bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir.

Kas gücünü iyileştirir. Maruldaki potasyum kas gücünü de arttırır. Düşük potasyum seviyeleri kas zayıflığı ile ilişkilendirilmiştir. İsveçli bir araştırmada yeşil sebzelerin, özellikle marulun kas gücünü artırabildiği tespit edildi.

Cilt ve saç sağlığını geliştirir. Maruldaki A vitamini cildi canlandırır ve bu da hücre yenilenmesini arttırır. Maruldaki potasyum hücre dolaşımını artırır, böylece cilde oksijen ve diğer besinleri sağlar. Yeşil sebzedeki C vitamini de cildi UV radyasyonundan korur. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de geciktirir. Maruldaki lif aynı zamanda sistemimize detoks etkisi yapar ve bu doğal olarak cildimizin parlamasını sağlar. Maruldaki K vitamini saç gücünü arttırır ve saç dökülmesini önler.

Anemi ile savaşır. Marul, anemi ile mücadelede önemli bir besin olan folik asit içerir. Folik asit ayrıca, kan hücrelerinin çok büyük ve az gelişmiş olduğu başka bir anemi türü olan megaloblastik anemi olarak adlandırılan mücadeleye de yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur. Marul,ideal kilo vermek için ideal bir besin olmasının sebeplerinden biri de kalorisidir. Bir porsiyon marul sadece 5 kalori içerir. Dahası, marul, düşük kalorili bir diyette elde edilmesi zor olan mikro besin boşluğunu kapatmaya yardımcı olur. Marul aynı zamanda yağ açısından son derece düşüktür bu nedenle kilo vermek için öğünleri daha anlamlı kılar.

Beyin sağlığını destekler. Sayısız araştırmada marul, hücre ölümünü kontrol etmede yardımcıdır.

Kalp sağlığını arttırır. Marul, her iki kolesterolü de okside etmeye ve kalp arterlerini güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir A ve C kaynağıdır. Bu iki besin de kan akışını iyileştirir ve kalp krizlerini önler. Günlük diyetinize iki porsiyon marulun dahil olması kalbinizi sağlıklı tutabilir. Marul ayrıca kan basıncını düşüren ve kalp hastalıklarını önleyen potasyum içerir. Marul tüketimi ayrıca HDL’yi (iyi kolesterolü) artırabilir ve kötü kardeşi LDL’nin seviyesini azaltabilir. Marul tüketimi, başka bir çalışmada belirttiği üzere metabolizmasının iyileştirilmesi ile de ilişkilidir. Aynı zamanda vücuttaki antioksidan durumunu artırır. Bütün bunlar, düzenli marul tüketiminin, kalp-damar hastalıklarından koruyabileceği anlamına gelir.

Kanserle mücadelede yardımcıdır. Marul tüketimi, özellikle sebzelerin düzenli olarak alındığı Japonya bölgelerinde, mide kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Dünya Kanser Araştırma Fonu’ndaki bir araştırmada, marul gibi nişastalı olmayan sebzelerin ağız, boğaz, yemek borusu ve mide gibi diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceği öne sürülmektedir. Japonya’da akciğer kanserinden muzdarip sigara içenler hakkında bir başka çalışma daha yapıldı ve bulgular, marul alımının koruyucu etkiler sağlayabileceğini ortaya koydu.

Diyabet riskini azaltır. Araştırmalar yeşilliklerin, özellikle marul gibi sebzelerin tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermiştir. Bu, marulun düşük glisemik indeksine (belirli bir yiyeceğin kan şekeri seviyelerinize etkisi) bağlanabilir, bu da kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bir bardak marul yaklaşık 5 kalori ve 2 gram karbonhidrat içerir. Bu gerçek aynı zamanda diyabet dostu bir diyete sağlıklı bir katkı sağlar. Raporlar, marulun gerekli diğer mikro besin maddelerini içerdiğinden (bu nedenle daha koyu olan) diğer çeşitlerden daha fazla olmasını önerir. Marul ayrıca, kan şekeri seviyesini düşüren ve diyabet için potansiyel bir tedavi olabilen anti-diyabetik bir karotenoid olan laktucaxanthin içerir.

Görme sağlığını iyi yönde etkiler. Marul (özellikle roma marulu), hiç olmadığı gibi görme sağlığını artıran süper bir antioksidan olan zeaksantin içerir. Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önlediği bulunmuştur. Amerikan Oftalmoloji Derneği tarafından yayınlanan bir rapora göre, marul gibi koyu yeşiller hem lutein hem de zeaksantin içerir, bu ciddi görme hastalıklarını önlemek için iyi bir kombinasyondur. Bir çalışma, yüksek lutein diyeti olan kadınların, yaşlandıkça katarakt geliştirme olasılığının% 23 daha az olduğunu göstermiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git