Ergenlik Döneminde Depresyon

Ergenlik Döneminde Depresyon
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 287 kez okundu.

Ergenlik depresyonu; ergen ve gençleri zihinsel ve duygusal yönden etkileyen bir hastalıktır. Ergenlerde depresyon, yetişkinlerde görülen depresyondan tıbben farklı değildir. Ancak bu depresyon belirtileri yetişkinlere kıyasla, ergenlerde daha farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Ergenlik depresyonunun ana sebepleri; sosyal ve gelişimsel sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Arkadaş baskısı, spor ve değişen hormon düzeyleri, birçok genç için ergenlikte iniş ve çıkışlı olan faktörler arasındadır. Bu iniş ve çıkışlar, depresyon belirtileri olabilir. Depresyon; stres, anksiyete bozukluğu, ve en kötü senaryolardan biri olarak intihara meyil gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Yine, sosyal izolasyon ve gencin kişisel, okul, iş, sosyal ve aile yaşantısını da olumsuz etkileyen sorunlara yol açabilir. Ergenlik döneminde depresyon sadece gençlere eğlenecekleri faaliyetler düzenleyerek ve neşelendirerek tedavi edilmezse, kişinin hayatını etkileyen gerçek bir tıbbi duruma dönüşebilir. Buna majör depresif bozukluk da denir.

Ergenlikte Depresyon Sebepleri Nelerdir?

Ergenlik döneminde depresyona yol açan tek bir sebep yoktur. Erken yaşlarda yaşanan travmatik olaylar; çocuklarda kalıcı bir izlenim bırakır ve ergenlikte depresyona sürükleyebilir. Fiziksel, duygusal ve cinsel istismar kaybı ergenlikte depresyona yol açabilir.

Yine kalıtsal özelliklere bağlı olarak da ergenlik döneminde gençlerin bir kısmının depresyona meyilli olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmalarda, biyolojik bileşenler ile ebeveynlerden çocuklara geçtiği saptanmıştır. Yakın akraba ve ebeveynlerinde depresyona meyilli bireylerin olması, kalıtsal olarak gençlerin de bu sorundan muzdarip olmasına neden olabilir.

Sosyal çevresi ve ailesi tarafından kötümser düşüncelere maruz kalan gençler, aynı zamanda depresyona girebilirler. Kendini çaresiz hissetmek ve olumsuz düşünceler, gençleri ergenlikte depresyona sürükleyebilir. Yine, hormon farklılıkları ve beyin yapısı da gençlerin ergenlik döneminde depresyona girmesinin önemli nedenleri arasındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git